Sie 13, 2020
226 Wyświetleń
0 0

Jak ustawić meble w małym salonie?

Napisany przez
Aranżacja mieszkania to ekscytujący moment dla każdego właściciela. Nie mamy wątpliwości, że jednoczesne pogodzenie funkcjonalności i nowoczesnych trendów jest wymagającym zadaniem. Jednak to, co składa się na idealny salon, zależy od tego, czy w pełni uda się wykorzystać jego potencjał. Zatem jak ustawić meble w małym salonie? Podpowiadamy sprawdzone sposoby!

Mały salon – duży problem?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku wynika, że największym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkanie (aż 45%) cieszyły się te o wielkości od 40 do 60 m kw. Drugimi najpopularniejszymi mieszkaniami były lokale o wielkości do 40 m kw. Jak widać, rynkowa przewaga małych i średnich mieszkań tworzy ogromne designerskie wyzwanie.

Choć sposób umeblowania często podyktowany jest przez metraż, to i tak w małym salonie można stworzyć prawdziwie przytulny kąt. Nie na darmo salon określa się jako centrum przestrzeni życiowej. To w nim odbywają się spotkania towarzyskie, wspólne oglądanie seriali, albo leniwe spędzanie weekendów z książką w rękach.

(Meble i akcesoria do salonu – https://domar.pl/kategorie/salon/)

Zacznij od podstaw – jak ustawić meble?

Aby mały salon można było uznać nie tylko za atrakcyjny, ale i funkcjonalny, zalecane jest odpowiednie ustawienie mebli. Sofa i fotele powinny być zgrupowane tak, aby wszystkie były skierowane do siebie, tworząc prostokątną aranżację. To sprzyja komunikacji i działa harmonijnie. Zwykle pośrodku znajduje się mały stolik do kawy, który łączy całość.

(https://domar.pl/sklepy/salon/ – sklepy z meblami do salonu)

Szybka wskazówka dla chcących połączyć funkcję wypoczynkową i jadalnianą w salonie. Idealnie, jeśli sofa zostanie ustawiona na tle najszerszej ściany, np. przodem do telewizora. To dobry sposób na oszczędność miejsca w małym salonie – wykorzystana zostanie minimalna przestrzeń, a drugą część salonu można przeznaczyć na strefę jadalnianą. Taki układ dobrze też sprawdza się, kiedy salon jest długi i wąski.

Popularnym błędem popełnianym przez właścicieli mieszkań jest ustawienie sofy bezpośrednio pod oknem. Dlaczego? Po pierwsze, wysokie oparcia i poduszki zaciemniają pomieszczenie. Z drugiej strony czujemy się nieswojo, gdy nie możemy zobaczyć, co dzieje się za nami.

Mały salon = małe meble?

Wybierając meble do małego salonu, upewnij się, że wybierasz przedmioty, które nie przytłoczą pomieszczenia swoimi gabarytami. W małym salonie dobrze sprawdzą się meble o smukłym wyglądzie, które stwarzają wrażenie lekkości. Aby w małym pomieszczeniu nie było zbyt przytłaczająco, wszystkie kolory mebli powinny mieć gradację koloru ściany lub, jeśli to możliwe, wszystkie pochodzić z tej samej skali kolorów.

Małe pomieszczenia wymagają nie tylko przemyślanej organizacji, ale też sprytnych rozwiązań. Tapicerowane taborety i pufy mogą przejąć funkcję stolika kawowego, a modele ze skrzynią do przechowywania, pomieścić niezbędne bibeloty.

Rozkładana sofa to na przykład miejsce do spania dla nocujących gości. W skrzyni pod łóżkiem można schować koce, poduszki lub dodatkową pościel.

Na koniec – wykorzystaj potencjał wysokich ścian

Salon w starej kamienicy ma nie tylko urok dawnych lat. Jego wielką zaletą jest wysokość ścian. Warto wykorzystać ten fakt zarówno w dekoracyjny, jak i praktyczny sposób. Zamiast regału na książki, wybierz półki. W miejsce dodatkowej komody wybierz wiszący regał, na którym postawisz rodzinne zdjęcia lub pamiątki z podróży.

Podczas urządzania małego salonu, należy zachować szczególną ostrożność w wyborze mebli i dodatków. Lepiej jest wybrać meble w uniwersalnym stylu, które będą pasować do pomieszczenia nawet po zmianie koloru ścian. Dzięki temu będzie można od nowa aranżować salon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Osiołek Otto

źrebię oślej pary Camilli i Herberta przyszło na świat w Zoo Görlitz. Kilkudniowy osiołek „Otto” poznaje otaczający go świat fikając...

Zamknij