Mały salon – duży problem?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku wynika, że największym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkanie (aż 45%) cieszyły się te o wielkości od 40 do 60 m kw. Drugimi najpopularniejszymi mieszkaniami były lokale o wielkości do 40 m kw. Jak widać, rynkowa przewaga małych i średnich mieszkań tworzy ogromne designerskie wyzwanie.
Choć sposób umeblowania często podyktowany jest przez metraż, to i tak w małym salonie można stworzyć prawdziwie przytulny kąt. Nie na darmo salon określa się jako centrum przestrzeni życiowej. To w nim odbywają się spotkania towarzyskie, wspólne oglądanie seriali, albo leniwe spędzanie weekendów z książką w rękach.
(Meble i akcesoria do salonu – https://domar.pl/kategorie/salon/)
Zacznij od podstaw – jak ustawić meble?
Aby mały salon można było uznać nie tylko za atrakcyjny, ale i funkcjonalny, zalecane jest odpowiednie ustawienie mebli. Sofa i fotele powinny być zgrupowane tak, aby wszystkie były skierowane do siebie, tworząc prostokątną aranżację. To sprzyja komunikacji i działa harmonijnie. Zwykle pośrodku znajduje się mały stolik do kawy, który łączy całość.
(https://domar.pl/sklepy/salon/ – sklepy z meblami do salonu)
Szybka wskazówka dla chcących połączyć funkcję wypoczynkową i jadalnianą w salonie. Idealnie, jeśli sofa zostanie ustawiona na tle najszerszej ściany, np. przodem do telewizora. To dobry sposób na oszczędność miejsca w małym salonie – wykorzystana zostanie minimalna przestrzeń, a drugą część salonu można przeznaczyć na strefę jadalnianą. Taki układ dobrze też sprawdza się, kiedy salon jest długi i wąski.
Popularnym błędem popełnianym przez właścicieli mieszkań jest ustawienie sofy bezpośrednio pod oknem. Dlaczego? Po pierwsze, wysokie oparcia i poduszki zaciemniają pomieszczenie. Z drugiej strony czujemy się nieswojo, gdy nie możemy zobaczyć, co dzieje się za nami.
Mały salon = małe meble?
Wybierając meble do małego salonu, upewnij się, że wybierasz przedmioty, które nie przytłoczą pomieszczenia swoimi gabarytami. W małym salonie dobrze sprawdzą się meble o smukłym wyglądzie, które stwarzają wrażenie lekkości. Aby w małym pomieszczeniu nie było zbyt przytłaczająco, wszystkie kolory mebli powinny mieć gradację koloru ściany lub, jeśli to możliwe, wszystkie pochodzić z tej samej skali kolorów.
Małe pomieszczenia wymagają nie tylko przemyślanej organizacji, ale też sprytnych rozwiązań. Tapicerowane taborety i pufy mogą przejąć funkcję stolika kawowego, a modele ze skrzynią do przechowywania, pomieścić niezbędne bibeloty.
Rozkładana sofa to na przykład miejsce do spania dla nocujących gości. W skrzyni pod łóżkiem można schować koce, poduszki lub dodatkową pościel.
Na koniec – wykorzystaj potencjał wysokich ścian
Salon w starej kamienicy ma nie tylko urok dawnych lat. Jego wielką zaletą jest wysokość ścian. Warto wykorzystać ten fakt zarówno w dekoracyjny, jak i praktyczny sposób. Zamiast regału na książki, wybierz półki. W miejsce dodatkowej komody wybierz wiszący regał, na którym postawisz rodzinne zdjęcia lub pamiątki z podróży.
Podczas urządzania małego salonu, należy zachować szczególną ostrożność w wyborze mebli i dodatków. Lepiej jest wybrać meble w uniwersalnym stylu, które będą pasować do pomieszczenia nawet po zmianie koloru ścian. Dzięki temu będzie można od nowa aranżować salon.