Gru 30, 2019
1321 Wyświetleń
0 0

PIT 2020 – jak szybko i poprawnie go wypełnić?

Napisany przez

Choć mało kto z nas lubi podatki, chcąc nie chcąc musimy je płacić. Im szybciej i w terminie, tym lepiej dla nas, szczególnie że w większości wypadków wypełnienie deklaracji za poprzedni rok nie jest szczególnie skomplikowane. Jak zatem zabrać się do złożenia PIT 2020? Jakie terminy są dla nas wiążące? Lepiej oddać rozliczenie do księgowej, czy złożyć je samemu?

  1. PIT 2020 – najważniejsze terminy
  2. PIT 2020 – zlecenie wypełnienia księgowej
  3. PIT 2020 – wypełnienie samodzielne przy pomocy programu

PIT 2020 – najważniejsze terminy

Jeżeli pracujemy u kogoś, rozliczenie do PIT od pracodawcy powinniśmy otrzymać w lutym. Od tego czasu mamy dwa miesiące na to, aby złożyć do rozliczenia swoją deklarację, uwzględniającą dokumenty otrzymane z pracy. Gdy już wypełnimy plik jak należy, możemy wysłać go pocztą lub wybrać rozliczanie PIT online.

Co ważne, 30 kwietnia 2020 jest również ostatnim terminem, w którym musimy wpłacić na konto urzędu skarbowego dopłaty do naszego PITa, jeżeli taką mamy. Brak złożenia deklaracji do 30 kwietnia 2020 jest równy konieczności napisania do urzędu tzw. czynnego żalu, w którym musimy wytłumaczyć się, czemu nie zdążyliśmy. W przypadku, gdy nie dopłacimy brakującej kwoty podatku w tym terminie, musimy również liczyć się z tym, że urząd dopisze nam odsetki ustawowe za zwłokę.

PIT 2020 – zlecenie wypełnienia księgowej

W przypadku, gdy pracujemy w więcej niż jednym miejscu i dostajemy więcej, niż jeden PIT od pracodawcy, wypełnienie finalnej deklaracji może być trudniejsze, niż w typowym scenariuszu. Powinniśmy pamiętać, że do deklaracji powinniśmy wpisać także inne dochody, jeżeli np. wykonaliśmy jakąś pracę dodatkową w ciągu roku lub sprzedaliśmy coś droższego przez internet. W takiej sytuacji, gdy dokumentów wejściowych jest wiele, a my nie umiemy określić, do której rubryczki je zakwalifikować, dobrym wyjściem jest rozliczenie się u księgowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie policzone jak należy.

PIT 2020 – wypełnienie samodzielne przy pomocy programu

Program do PITów 2020 będzie idealną opcją dla osób, które mają tylko jeden dokument wejściowy, lub które dobrze wiedzą, jak poradzić sobie z ich większą ilością. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi w łatwy sposób rozliczymy swoją deklarację, a także będziemy mogli od razu wysłać ją przez internet do urzędu. W przypadku, gdy chcemy sami nauczyć się wypełniać PIT, program będzie również najlepszym dostępnym narzędziem do nauki, które pomoże nam zrozumieć, co i gdzie wpisać, aby było dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Druty bambusowe czy metalowe – co wybrać

Gdy jesteśmy fanami robótek ręcznych albo chcemy nimi zostać, musimy posiadać kilka zestawów drutów. Jedne bowiem nadają się do cięższych...

Zamknij