Gru 28, 2019
562 Wyświetleń
0 0

Druty bambusowe czy metalowe – co wybrać

Napisany przez
Gdy jesteśmy fanami robótek ręcznych albo chcemy nimi zostać, musimy posiadać kilka zestawów drutów. Jedne bowiem nadają się do cięższych robótek, inne zaś do delikatnych. Druty można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. W tym artykule zajmiemy się specyfikacją dwóch grup – metalowych i bambusowych. Zastanowimy się nad tym, które wybrać w momencie rozpoczynania przygody z dzierganiem, a które możemy zostawić sobie na później. Zapraszamy do lektury.

Sklep z włóczkami i nie tylko – gdzie szukać informacji?

W momencie, kiedy naszym hobby staje się szydełkowanie i robienie na drutach, zaczynamy poszukiwać przydatnych informacji w internecie. Przykładowo mogą one dotyczyć sklepów, w których możemy się zaopatrywać w niezbędne włóczki, druty i inne akcesoria. Strona internetowa, na której znajdziemy zestawienie wielu różnych ofert sklepów oraz inspiracje, którymi możemy się sugerować podczas wykonywania robótek, to: https://centrumwloczek.pl. Dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Znajdziemy tam między innymi sklepy, które oferują tanie włóczki oraz takie, które sprzedają włókiennicze nowości, przykładem może być włóczka puffy, do której nie potrzebujemy nawet drutów.

Druty metalowe

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że wybór drutów będzie zależał głównie od tego, jaką robótkę chcemy uzyskać oraz od naszych preferencji. Do wykonania ciężkich, dużych robótek lepiej będą nadawały się druty metalowe, ponieważ są bardziej wytrzymałe. Jednak takie druty są cięższe od reszty, dlatego może nam to przeszkadzać. Dodatkowo druty metalowe mają śliską powierzchnię, przez co oczka robótki się na nich zsuwają i może to być znacząco spowalniać i utrudniać pracę. Przyjęło się, że druty metalowe poleca się osobom, które są już dosyć mocno wprawione w dzierganie i potrafią opanować takie przeszkody jak zsuwanie się oczek.

Druty bambusowe

Druty bambusowe są zdecydowanie lżejsze od metalowych. Będą się nadawały dla nowicjuszy, ponieważ są lekkie i nie zsuwa się z nich robótka. Ze względu na to, że materiał ten łatwo się wygina, nie powinniśmy ich używać do robótek ciężkich. Dodatkowo należy pamiętać, że ten rodzaj drutów szybko się ściera, przez co musimy je co jakiś czas wymieniać. Należy również wspomnieć o ich cenie, która jest zdecydowanie niższa od ich metalowych przeciwników. Chociażby z tego względu warto je wypróbować, aby przekonać się na własnej skórze, co nam bardziej odpowiada.

Inne kryterium wyboru

Pamiętajmy, że obok materiału, z którego wykonane są nasze druty, ogromne znaczenie ma ich kształt. Możemy wyróżnić druty proste i druty na żyłce. Pierwsza grupa charakteryzuje się tym, że zakończona jest kostką bądź kulką, dzięki której nasza robótka nie zsuwa się w momencie przerabiania oczka. Takie druty można wykorzystywać tylko do robótek płaskich, przerabianych rzędami. Natomiast druty na żyłce, jak sama nazwa wskazuje – połączone są żyłką, dzięki czemu nasze dłonie się mniej męczą. Są szczególnie polecane w momencie przerabiania grubych materiałów, czy dzianin. Dodatkowo dzięki nim możemy tworzyć robótki o charakterze cylindrycznym, czyli wszelkich rękawów, czy kominów. Na początek polecamy używać drutów prostych, ponieważ na nich najłatwiej będzie się nauczyć sztuki dziergania.

Wybór drutów do robótek ręcznych nie jest prosty, ze względu na dostępność wielu rodzajów tego sprzętu. Zdecydowaną zaletą drutów metalowych jest ich trwałość i możliwość wykonywania robótek z cięższych tkanin. Jednak wiele do życzenia pozostawia ich cena, która w porównaniu do drutów bambusowych jest czasem kilkakrotnie wyższa. Bambusowa wersja drutów jest dobra dla początkujących dziewiarzy i dziewiarek, ponieważ ich struktura nie jest gładka, dzięki czemu cała robótka nie zsuwa się tak łatwo, jak w przypadku metalowych. Ich wadą jest zdecydowanie nietrwałość, przez co muszą być często wymieniane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
27 śmierci Toby’ego Obeda

Wiem, że można spędzić Boże Narodzenie inaczej. Można wrzucić na insta selfie z rodzinką i choinką (jak się ma w...

Zamknij