Gru 4, 2019
358 Wyświetleń
0 0

Systemy klucza centralnego jako ciekawe zabezpieczenie w firmach

Napisany przez
Regulowanie dostępu do wielu pomieszczeń jest często jedną z ważniejszych kwestii w firmach, nie dziwi więc fakt, że stosuje się systemy, które pozwalają wykonać to jak najlepiej. Do ciekawych rozwiązań zalicza się między innymi system klucza centralnego, który często mylony jest z systemem klucza generalnego, czyli tak zwanym Master Key.

Czym charakteryzuje się system klucza centralnego

Zasadą systemu klucza centralnego jest swoista hierarchia dostępu do określonych pomieszczeń. W jej myśl klucz centralny otwiera wszystkie pomieszczenia niższego rzędu, przy czym bez większych problemów można zwiększać ilość pomieszczeń, które są przy jego pomocy otwierane. Klucz centralny najczęściej nie jest w stanie otworzyć wszystkich pomieszczeń w danej firmie, to jest zadaniem klucza generalnego, pozwala jednak na dostanie się do pomieszczeń wskazanych przez pracodawcę. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, eliminuje bowiem obowiązek noszenia wielu kluczy. Ponadto w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna za konkretne pomieszczenie na przykład zgubi swój indywidualny klucz, nie ma problemu z otwarciem pomieszczenia przez kogoś, kto dysponuje kluczem centralnym.

Jak stosuje się system klucza centralnego

Bardzo często system klucza centralnego stosuje się w zależności od zajmowanego stanowiska. Pracownicy niższego rzędu otrzymują klucze indywidualne, które uprawniają ich jedynie do dostania się do tych pomieszczeń, w których pracują. Ich przełożeni zaś otrzymują odpowiednio dopasowany klucz centralny, który daje im dostęp do wszystkich pomieszczeń gdzie mają wstęp podległe mu ze stosunku pracy osoby. Klucz centralny może otwierać różne wkładki, ponadto bez większych problemów można niejako „dokładać” kolejne pomieszczenia, które mają być przy jego pomocy otwierane bez konieczności zmiany klucza. Takie rozwiązanie sprawia, że firma ma pełną kontrolę nad tym, kto ma dostęp do określonych pomieszczeń, zwłaszcza jeżeli zachodzi konieczność jego ograniczenia dla osób niepowołanych. Zazwyczaj pracownicy fizyczni nie mają wstępu do pomieszczeń administracyjnych czy biurowych, z kolei zaś także pracownicy biur nie mogą dostać się do pomieszczeń magazynowych czy produkcyjnych. Najczęściej także stosuje się jednocześnie tak zwany klucz generalny, którego zadaniem jest możliwość otwierania wszystkich znajdujących się w danym zakładzie pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
W starym kinie, czyli co wiemy i czego nie wiemy o historii kinematografii w przedwojennym Bolesławcu

Czy wiecie, że pierwsza projekcja filmowa datowana jest na lata 1908-1910, a w ‘Orle’ wyświetlono pierwszy na Dolnym Śląsku film...

Zamknij