Lis 14, 2019
551 Wyświetleń
0 0

Jak drony pomagają w ratowaniu ludzi?

Napisany przez

Drony są w powszechnym użyciu w Polsce od wielu lat. Są one popularne w branżach artystycznych, zajmujących się fotografią oraz filmowaniem. Dzięki nim możemy w łatwy sposób zdobyć ujęcie z dużej wysokości, jak też w trudnych warunkach.

Nie każdy jednak wie, że drony są coraz częściej wykorzystywane w misjach ratowniczo-poszukiwawczych. Mogą one niezwykle skutecznie pomóc w trakcie akcji i uratować komuś życie. Jakie drony są więc wykorzystywane przez służby ratownicze oraz czym się one charakteryzują?

Misje w trudnych warunkach

Jedną z najtrudniejszych kwestii związaną z misją ratowniczą są trudne warunki. Niejednokrotnie zdarza się, że poszukiwania mają miejsce po zmroku na takich terenach jak stoki górskie, lasy, zbiorniki wodne, czy też bagna. Nie pomaga również pogoda.

Miesiące zimowe są śmiertelnym zagrożeniem dla zaginionych, nieprzytomnych osób. Kiedy temperatura spada poniżej zera, zwłaszcza w nocy, istnieje ryzyko zgonu z wychłodzenia. Dlatego też tak istotne jest, aby działać jak najszybciej z wykorzystaniem każdego przydatnego sprzętu. Coraz częściej są stosowane najnowsze urządzenia, takie jak dron z kamerą termowizyjną. Jednym z najciekawszych modeli jest Parrot Anafi Thermal.

Nowoczesność i ratowanie życia

Żeby sprzęt był przydatny dla misji ratowniczych, powinien być wzbogacony o dodatkowe funkcje. Standardowy dron charakteryzuje się łatwością nawigacji przez GPS, podglądem kamery na urządzeniu mobilnym czy też funkcją żyroskopy. Jednakże urządzenia, które mają być wykorzystywane przez służby, powinny być o wiele bardziej rozbudowane.

Najważniejszy jest dron z kamerą termowizyjną. Dzięki niej nie potrzebne są specjalne podnośniki z ziemi, czy też wynajem specjalnych helikopterów. Urządzenie tego rodzaju ma możliwość odnalezienia zaginionej osoby nawet w najbardziej trudnych oraz niedostępnych warunkach. Sprawdzi się on nie tylko zimą, ale także w pozostałych miesiącach, kiedy przeszukiwany teren jest zabudowany, czy też zalesiony.

Dodatkowe funkcje dronów

Dzięki kamerze termowizyjne jest możliwy jednoczesne wyświetlanie obrazu w świetle widzialnym, jak też w termowizji. Dzięki bardzo wysokiej czułości matrycy możemy dostrzec wiele szczegółów. Specjalna kamera zaś pomaga odnaleźć poszukiwaną osobę na podstawie różnic temperatury jej ciała, jak i też otoczenia.

Dron z kamerą termowizyjną powinien posiadać także inne udoskonalenia. Kluczową kwestią jest wyposażenie urządzenia w takie dodatki jak: reflektory pozycyjne, lampu LED, aparat do pomiaru stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu, czy też w diody.

Nieocenionym dodatkiem jest również wbudowany głośnik. Dzięki niemu można prowadzić komunikację z ekipą naziemną. Ma to niebagatelne znaczenie przy akcjach na bardzo dużym terenie. w celach zabezpieczania naszego sprzętu stosuje się ponadto oświetlenie sygnalizacyjne, jak też podwójne oświetlenie LED.

Drony z kamerami termowizyjnymi to przyszłość dla służb ratowniczych. W czasie trwania akcji liczy się każda sekunda. Dron zaś jest na tyle poręcznym urządzeniem, że może być bez problemu przetransportowany do każdego miejsca. Dzięki niemu można uratować życie niejednej osobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Magiczne Bajkoczytanie

24 listopada 2019 godz. 16.00 Teatr Stary (ul. Teatralna 1, Bolesławiec) wstęp wolny Pracownia literacka Młodzieżowego Domu Kultury im. St....

Zamknij