Paź 21, 2019
274 Wyświetleń
0 0

Szczoteczka elektryczna czy soniczna

Napisany przez
Każdy, kto decyduje się wymienić szczoteczkę manualną na bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, staje przed nie lada wyborem. Obecnie w sklepach i serwisach internetowych znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju szczoteczek zasilanych akumulatorowo, wśród których prym wciąż wiodą szczoteczki elektryczne i soniczne. Które z nich są lepsze? Na który z typów szczoteczki najlepiej się zdecydować?

Eksperci są zgodni co do jednego: szczoteczki manualne to już przeżytek. W zasadzie jedynym ich atutem w stosunku do urządzeń elektrycznych nadal może być cena – szczoteczkę manualną możemy bowiem nabyć już za kilkanaście złotych, podczas gdy ta elektryczna to wydatek nawet kilkadziesiąt razy większy. Jak jednak wiemy, na zdrowiu nie należy oszczędzać, a korzyści, jakie niesie za sobą użytkowanie szczoteczki elektrycznej, są dla nas nie do przecenienia – dzięki nim możemy nie tylko znacznie skuteczniej oczyścić jamę ustną z codziennych nalotów, ale nawet pozbyć się z jamy ustnej niektórych chorób!

Pytanie tylko, którą szczoteczkę wybrać, by służyła nam ona jak najlepiej…

Jakie są różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną?

Nawet najbardziej sprawna osoba nie jest w stanie wykonać szczoteczką manualną w ciągu minuty więcej niż 200 ruchów. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż szczoteczki elektryczne w tym samym czasie automatycznie są w stanie wykonać tych ruchów 8 tysięcy! Różnica jest znacząca, prawda? Prędkość, z jaką pracują szczoteczki elektryczne może imponować, jednak i tak nie może ona się równać z tą, którą proponują szczoteczki soniczne – te są w stanie bowiem wykonywać w ciągu minuty około 62 000 ruchów pulsacyjnych, co czyni je drugimi po szczoteczkach ultradźwiękowych najszybszymi urządzeniami na rynku.

Różnice pomiędzy szczoteczkami elektrycznymi a sonicznymi nie sprowadzają się jednak tylko do prędkości pracy. Wiążą się one również z jej sposobem. Szczoteczki elektryczne oczyszczają bowiem jamę ustną w sposób mechaniczny, przy pomocy ruchów obrotowych. Te soniczne swoją skuteczność opierają zaś na falach dźwiękowych i tak zwanym zjawisku „kawitacji”. Na czym ono polega? Otóż w trakcie szczotkowania w jamie ustnej dochodzi do zmieszania się ze sobą wody i pasty do zębów. Z takiej mieszaniny następnie powstają mikrobąbelki, które wnikają w przestrzenie międzyzębowe, zmywając z nich bakterie.

Szczoteczka elektryczna różni się również od sonicznej rodzajem główki czyszczącej. Elektryczna ma tę główkę okrągłą, przywodzącą na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny, zaś soniczna charakteryzuje się końcówką podłużną, podobną do tej znanej nam ze standardowych szczoteczek manualnych.

Szczoteczka elektryczna a soniczna – wady i zalety

Jeśli chodzi o wady i zalety szczoteczki elektrycznej i sonicznej, to przedstawiają się one w przypadku obu modeli dość podobnie.

Niewątpliwą zaletą szczoteczek zasilanych akumulatorowo jest ich skuteczność – ze względu na swoją zawrotną prędkość pracy, są one w stanie znacznie skuteczniej niż szczoteczki manualne obmywać jamę ustną z bakterii, a tym samym chronić nas przed wieloma groźnymi chorobami. Po stronie zalet tych szczoteczek można też z pewnością odnotować ich wszechstronność (wiele dodatkowych trybów pracy, funkcji i udogodnień), dzięki której świetnie wpasowują się w gusta wszystkich użytkowników, a także komfort i bezpieczeństwo użytkowania (szczoteczka całą pracę wykonuje za nas, a dzięki specjalnym czujnikom siły nacisku chroni nas przed podrażnieniami).

Jakie są zatem wady szczoteczek elektrycznych? Niektórzy wskazują w tym miejscu na ich relatywnie wysoką cenę (wprawdzie najtańsze szczoteczki elektryczne to wydatek rzędu 50 złotych, jednak urządzenia ze „średniej” półki kosztują już zwykle kilkaset złotych). Są także osoby, dla których pewien dyskomfort stanowi fakt, że szczoteczki zasilane akumulatorowo trzeba co jakiś czas ładować (szczególnie narzekają na ten aspekt osoby, które często podróżują).

Którą szczoteczkę wybrać?

Jak widać, różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną sprowadzają się głównie do sposobu pracy, rodzaju główki czyszczącej i szybkości. Jeśli jednak chodzi o skuteczność obu urządzeń, jest ona dość podobna i z pewnością w obu przypadkach znacznie wyższa niż ta oferowana przez szczoteczki manualne.

Którą zatem ze szczoteczek wybrać? Elektroniczną czy soniczną? Otóż wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pomocny w wyborze będzie też ranking najlepszych szczoteczek sonicznych, który znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych/ U jednych zapewne lepiej sprawdzi się technologia soniczna, a inni znacznie więcej satysfakcji będą czerpali z korzystania ze szczoteczki elektrycznej. Wybór odpowiedniego urządzenia dla siebie powinien być głównie podyktowany analizą sposobu pracy i rodzaju główki czyszczącej, jaką proponują obie szczoteczki, i następnie podjęciu decyzji, która technologia wydaje nam się bardziej odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szukasz stabilnego pracodawcy? Doskonale trafiłeś!

Od lat zajmujemy się produkcją opakowań z tworzyw i szkła dla przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Gerresheimer Bolesławiec S.A.. jest członkiem...

Zamknij