Sie 31, 2019
733 Wyświetleń
0 0

Narodowe Czytanie 2019

Napisany przez

Teatr Stary (ul. Teatralna 1, Bolesławiec)
7 września 2019
godz. 16.00
wstęp wolny

Młodzieżowy Dom Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu wspólnie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą już po raz ósmy zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu. W tym roku będziemy czytać w całej Polsce zbiór zatytułowany Nowele polskie, w którym znalazły się następujące utwory: “Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, “Dym” Marii Konopnickiej, “Katarynka” Bolesława Prusa, “Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: “Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, “Orka” Władysława Stanisława Reymonta, “Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, “Sachem” Henryka Sienkiewicza i “Sawa” (z cyklu: “Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Na zakończenie, o godz. 19.00 Teatr Budka Telefoniczna z Młodzieżowego Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu zaprezentuje spektakl “Cichość” w reżyserii Anety Ćwieluch nagrodzony Srebrnym Rogiem Króla Jana na 40. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju w 2019 r. Spektakl opowiada o wyborach i konsekwencjach tych wyborów. O tym jak czasami jedna chwila lub naciski otoczenia, rodziny mogą zmienić ścieżki życiowe. Spektakl kobiet o wolności czegoś i wolności od czegoś, o marzeniach, wspomnieniach, odwadze i pytaniach „co dalej?”. Czy może cichość to krzyk?

Kategorie:
kultura
http://www.mdkboleslawiec.eu

Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu wprowadzając swoich wychowanków w świat kultury realizuje myśl pedagogiczną, że wychowanie poprzez sztukę jest wychowaniem dla przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia żydowskiej społeczności Bolesławca do 1945 r.

Zlikwidowane Gimnazjum Samorządowe nr 2 kilka lat temu realizowało projekt poświęcony żydowskim mieszkańcom Bolesławca. Niewielka pomoc w pracy uczniom stała...

Zamknij