Kwi 4, 2019
1493 Wyświetleń
0 0

Co warto wiedzieć na temat Szklarskiej Poręby?

Napisany przez

Położona w województwie dolnośląskim Szklarska Poręba przyciąga turystów zarówno latem, jak i zimą. Sprawdź więc, co należy wiedzieć na temat tego miasta, aby podczas wizyty docenić wszystkie jego uroki i tajemnie.

  1. Wyjątkowe położenie i klimat
  2. Ciekawa historia miasta
  3. Gdzie nocować w Szklarskiej Porębie?
  4. Bogata oferta turystyczna

Wybierając się do Szklarskiej Poręby bez odpowiedniego planu, nie tylko nie wykorzystasz dobrze wolnego czasu, ale też najprawdopodobniej przepłacisz za noclegi. Warto więc tego uniknąć, szczególnie że wszystko można zawczasu załatwić przez internet.

Wyjątkowe położenie i klimat

Szklarska Poręba położona jest w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dwóch dopływów (Szklarki i Kamieńczyka). Miasto znajduje się na wysokości 440-886 metrów nad poziomem morza. Nad miastem majestatycznie wznosi się szczyt górski Szrenica, którego wysokość wynosi aż 1362 metry nad poziomem morza. Według danych udostępnionych przez Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset, powierzchnia Szklarskiej Poręby wynosi ponad 75 kilometrów kwadratowych, co lokuje ją na 55 miejscu w skali kraju. Dla turystów i miłośników bliskości z naturą duże znaczenie ma fakt, że aż 80% miasta to użytki leśne.

Już od połowy XIX wieku Szklarska Poręba uznawana jest za największą stację klimatyczną na całym Dolnym Śląsku. Wyjątkowe położenie miasta sprawia, że panujące w nim warunki atmosferyczne można porównać do tych, które znajdują się w miejscowościach alpejskich (a więc położonych na wysokościach sięgających 2000 metrów nad poziomem morza). Nic więc dziwnego, że tak wielu sportowców specjalizujących się w dyscyplinach zimowych bierze udział w organizowanych tu obozach kondycyjnych. Na mikroklimat miasta wpływają między innymi torfowiska Gór Izerskich, a regularnie występujące wiatry zapewniają bezproblemową wymianę mas powietrza. Klimatologiczna stacja meteorologiczna – położona na wysokości 640 metrów nad poziomem morza – działa tu już od 1891 roku. Najzimniejsze miesiące dla Szklarskiej Poręby przypadają na miesiące styczeń i luty, kiedy średnia temperatura wynosi od -2,4 do -2,9 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o wilgotność, to najbardziej wilgotnym miesiącem jest grudzień, natomiast najmniej maj.

Ciekawa historia miasta

Obszar, na którym obecnie znajduje się Szklarska Poręba, został zakupiony przez zakonników na pod koniec XIII wieku. Inwestycja ta wynikała ze znajdujących się w okolicy złota i kamieni szlachetnych. Zakon urzędował tu zaledwie przez 10 lat, po czym w XIV wieku ziemie trafiły do rodu Schaffgotschów. W ich rękach teren pozostał przez kilkaset lat. Z czasem (w połowie XIV wieku) wybudowano w Szklarskiej Porębie hutę szkła, co przełożyło się na stopniowy wyrąb lasów. Z tego też wynika współczesna nazwa miasta, gdyż na jednej ze szklarskich poręb wybudowano osadę pasterską, która z czasem rozrosła się do dzisiejszego miasta.

Warto również wspomnieć o licznych uchodźcach z Czech, którzy z powodu prześladowań religijnych masowo zamieszkiwali okolicę pod koniec XVI wieku. Na początku XIX wieku miasto uważane było za jedną z najważniejszych wsi sudeckich. Tworzyły ją 26 osad, 2 kościoły, 336 domków, 2 huty i 2 kościoły. Do tego dochodziły młyny, tartak oraz szlifiernie szkła. Jak widać, początkowo turystyka nie była szczególnie popularna i Szklarska Poręba słynęła z innych rzeczy. Szybko się to jednak zaczęło zmieniać i już od XIX wieku miasto stało się popularną miejscowością uzdrowiskową. Pomogło w tym wybudowanie nowej drogi, która prowadziła z Piechowic do Harrachova. W tym czasie do Szklarskiej Poręby zaczęli chętnie przybywać wszelkiego rodzaju artyści. W 1959 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie, a 1998 roku uznano ją za Zimową Stolicę Trójki.

Gdzie nocować w Szklarskiej Porębie?

Nic więc dziwnego, że zarówno w samym mieście jak i jego okolicy nie brakuje noclegów. Są to zarówno wielogwiazdkowe hotele, jak i skromne pokoje gościnne. Dzięki czemu jeżeli chodzi o noclegi, to Szklarska Poręba ma ofertę dla każdego turysty. Zamiast jednak szukać odpowiedniego miejsca na ostatnią chwilę, warto sprawdzić jak prezentuje się aktualna baza noclegów w Szklarskiej Porębie i skorzystać z gwarancji najlepszej ceny. Aktualnie w bazie znajduje się około 350 różnych ofert, które można sortować według ceny, opinii i propozycji serwisu. Ułatwia to znalezienie noclegu, który będzie najtańszy, najlepszy lub zapewni gościom dostęp do różnych udogodnień. Mogą to być między innymi masaż, solarium, sauna fińska lub kryty basen. Wyszukiwarka pozwala też przeszukiwać oferty noclegów w Szklarskiej Porębie według ich lokalizacji, co pomoże znaleźć obiekt znajdujący się w pobliżu konkretnej atrakcji turystycznej, jak na przykład Wodospad Kamieńczyka, Muzeum Żelazny Tygiel, Grupa skalna Chybotek czy Wodospad Szklarki.

Bogata oferta turystyczna

Muzeum Mineralogiczne pozwalające zobaczyć największy w całej Polsce samorodek złota, Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej czy też skansen urządzeń górniczo-hutniczych Żelazny Tygiel Waloński to zaledwie kilka spośród licznych atrakcji czekających na turystów. Warto również wygospodarować trochę czasu zobaczenie Domu Wlastimila Hofmana, Kamiennego Kręgu Zbigniewa Frąckiewicza czy stanowiący obecnie filię Muzeum Karkonoskiego dom Carla i Gerharta Hauptmannów. Do tego dochodzą świetne trasy rowerowe oraz zróżnicowane szklaki turystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny!

Zamknij