Mar 8, 2019
578 Wyświetleń
0 0

Jak wybrać ubezpieczenie autocasco?

Napisany przez
Rozważasz zakup autocasco, ale nie wiesz, jak znaleźć odpowiednią ofertę? Nie Ty jeden – w podobnej sytuacji znajduje się wielu kierowców. I właśnie dla nich przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie AC.

Na co zwracać uwagę

Podstawową różnicą pomiędzy OC a AC jest to, że autocasco można, ale nie trzeba kupić, a zakres gwarantowanej ochrony zależy od konkretnego towarzystwa. Tymczasem warunki każdego OC są identyczne, jego kupno zaś obowiązkowe. Logiczne jest więc, że przy wyborze AC należy zwracać uwagę na zakres ochrony, skoro może się różnić i w praktyce jest najważniejszym elementem ubezpieczenia. Nie znaczy to jednak, że zawsze najszerszy zakres ochrony jest najlepszy.

Bywa tak, że w zupełności wystarcza znacznie bardziej okrojony zakres ochrony, dzięki któremu autocasco jest po prostu tańsze. Krótko mówiąc, powinien on być dostosowany do indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości właściciela, a te, jak wiadomo, są różne. Autocasco powinno pokrywać te szkody, które są prawdopodobne w przypadku danego kierowcy.

Kolejny ważny aspekt, o którym trzeba pamiętać przy wyborze autocasco, to metoda rozliczenia szkody. W praktyce stosowane są dwie metody – kosztorysowa i serwisowa. W ramach kosztorysowej metody rozliczenia szkody poszkodowany otrzymuje do ręki lub na konto bankowe pieniądze na naprawę, podczas gdy w przypadku metody serwisowej oddaje auto do warsztatu i otrzymuje je po naprawie. Metoda kosztorysowa jest tańsza, ale serwisowa wygodniejsza.

Jeżeli czasami lub częściej jeździsz autem zagranicę, przed wykupieniem autocasco upewnij się, że działa ono nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, w których bywasz. Polisy o ponadnarodowym zasięgu są droższe niż te ograniczone wyłącznie do terytorium Polski, ale jeśli często się podróżuje zagranicę, zdecydowanie warto dopłacić różnicę i być ubezpieczonym wszędzie, gdziekolwiek się jedzie samochodem.

Kupujesz autocasco po raz pierwszy? Jeśli już od kilka lat opłacasz OC i udało Ci się uzyskać zniżki za bezszkodową jazdę, dowiedz się, czy towarzystwo, w którym zamierzasz nabyć AC, daje możliwość ich przeniesienia z OC na AC. W ten sposób znacząco obniżysz cenę autocasco, co powinno przekonać Cię do zakupu. Nie każde towarzystwo daje jednak możliwość przeniesienia zniżek, dlatego tak ważne jest zorientowanie się w temacie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne podejście także do wkładu własnego. Wkładem własnym w AC określa się kwotę, o którą zostanie uszczuplone ewentualne odszkodowanie. Jeżeli więc wkład własny wynosi 500 zł, przy odszkodowaniu o wartości 5000 zł kierowca otrzyma 4500 zł. Im wyższy wkład własny, tym niższa składka ubezpieczeniowa. Jedne towarzystwa wymagają ustanowienia go na określonym poziomie, a inne dają dobrowolność w jego wyborze.

Gdzie szukać

O ile nie ma czegoś takiego jak sprawdzone ubezpieczenie OC, bo każde OC jest identyczne i wystarczy je po prosu mieć, żeby w razie potrzeby z niego skorzystać, o tyle każde AC jest różne, dlatego wybór oferty sprawia więcej trudności. Poszukując autocasco, należy bowiem zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na wszystkie inne wymienione powyżej czynniki. To wymaga zapoznania się z dokładnymi warunkami poszczególnych polis i znalezienia tych, które Ci odpowiadają. Jeśli już ustalisz kilka pasujących Ci ofert, dopiero wtedy możesz porównać je cenowo i ze świadomością dobrej decyzji wybrać konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli interesuje Cię ten temat, dowiedz się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych pod tym adresem.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Bobrzanie.pl
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Byłem w motocyklowym niebie

  Cześć! Razem z ekipą Durynek Team i Stowarzyszeniem Via Sudetica udaliśmy się do Warszawy na targi Warsaw Motorcycle Show. Podczas...

  Zamknij