Gru 10, 2018
588 Wyświetleń
0 0

Dywany czy wykładzina – trudny wybór

Napisany przez
Czym pokryć podłogi w poszczególnych wnętrzach? Zdecydować się na dywany, a może sięgnąć po wykładziny? Takie pytania zadaje sobie wielu aranżujących. Warto decydować odpowiedzialnie, ponieważ zakupiony produkt będzie rzutował na wygląd oraz funkcjonalność pomieszczenia.

Dywany a wykładziny

Coraz trudniej odróżnić od siebie te dwa rodzaje wyrobów. Jedne i drugie mogą być uszyte z materiałów naturalnych lub sztucznych. Wykorzystywane są w tym procesie włókna o różnej długości oraz gęstości, więc zarówno dywany, jak i wykładziny mogą mieć odmienną wysokość runa. Historia obu tych produktów jest długa i liczy sobie mniej więcej pięć stuleci. Istnieje jednak krótka lista cech, na podstawie których wciąż można je od siebie odróżnić.

Przede wszystkim jest to wielkość materiału. Dywany są mniejsze od wykładzin. Tymi ostatnimi pokrywa się z reguły całą powierzchnię podłogi. Natomiast dywan układa się w wybranej części pomieszczenia. Najczęściej w strefie wypoczynkowej, która robi się dzięki niemu bardziej przytulna.

Kolejną różnicą jest obszycie materiału, naturalne w przypadku dywanów, ale nieoczywiste przy wykładzinach. Dywany łatwiej przenosić z uwagi na ich mniejsze rozmiary, a także brak przytwierdzenia do podłoża. Dzięki temu często uznawane są za praktycznie w utrzymaniu czystości, na pewno łatwiej je uprać. Wykładziny są trudne w transporcie, więc usuwanie zanieczyszczeń najczęściej odbywa się na miejscu. Jeżeli ktoś lubi częste przemeblowania i zmiany wystroju, także powinien rozważyć dywany.

Dywany czy wykładziny w salonie?

Salon to pomieszczenie, które pełni funkcje niezwykle istotne w życiu domowników. Przede wszystkim powinien zachęcać do relaksu i wyciszenia, a także ułatwiać wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. W tym pomieszczeniu można zdecydować się na położenie wykładziny, ale jednak większość konsumentów wybiera dywany. To produkty kojarzone z wyższą jakością, poza tym łatwo dzięki nim zmienić aranżację w dowolnym momencie. Nie zasłaniają też całej podłogi, a ta w przypadku salonu jest zazwyczaj elegancka i zadbana.

– Polecamy naszym klientom dywany także z uwagi na ich pozytywny wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia – radzi przedstawiciel sklepu z dywanami Dywante.pl. Wykładzina sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie ważna jest ergonomia. Salon to natomiast wnętrze reprezentatywne. Powinien łączyć w sobie walory estetyczne oraz ciepłą domową atmosferę. Dzięki dobrze dobranemu dywanowi pomieszczenie stanie się ciekawsze, bardziej przytulne, a siedzący na kanapie czy fotelu będą mogli delektować się ciepłem i miękkością pokrycia podłogi.

Pokrycie podłogi w pokoju dziecięcym

Innym pomieszczeniem, w którym dobór odpowiedniego pokrycia podłogi jest szczególnie istotny, pozostaje pokój dziecięcy. Tutaj jednak w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę funkcjonalność. Decydując się na dywany, warto zainwestować w specjalną matę antypoślizgową, umieszczaną pod spodem. Sprawdzą się też wyroby z niskim runem, które łatwiej utrzymać w czystości. Sztuczne włókna sprzyjają zdrowiu, ponieważ nie uczulają. Są też odporne na wnikanie płynów.

W pokoju kilkulatka sprawdzą się także wykładziny, z pomocą których można stworzyć niesamowite aranżacje. Kiedy dziecko podrośnie, zapewne będzie chciało samo decydować o wyglądzie swojego pokoju. Zwłaszcza nastolatki uwielbiają zmiany, więc lepiej postawić na mniejsze dywany, które będzie można przenosić wraz z łóżkiem czy sofą. Aranżacyjne pomysły dzieci warto zawsze wspierać, ponieważ w ten sposób uczą się one gospodarować własną przestrzenią.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Tekst ze śmiecia

  Jest dowcip o księdzu, który wygrał zakład, bo gdy wchodząc za trzecim razem na ambonę zobaczył czystą kartkę wygłosił piękne...

  Zamknij