Odpowiedni odczyn gleby jest bardzo ważny. Dlatego też jego uregulowanie powinno stanowić podstawowy zabieg w każdym gospodarstwie rolnym. Niekorzystne pH sprawia, że rośliny mają problem z właściwym pobieraniem składników odżywczych. Na odczyn gleby wpływ ma szereg uwarunkowań, m.in.: skała macierzysta, przemiany materii organicznej, klimat, a także nieodpowiednie nawożenie gleby.
Przeczytaj też: Nawozy wieloskładnikowe – zwiększ potencjał plonowania
Materia organiczna to inaczej próchnica. W jej skład wchodzą resztki roślinne, zwierzęce oraz organiczne cząstki będące pozostałością po działalności mikroorganizmów glebowych. Materia organiczna jest istotnym czynnikiem żyznej gleby.
Rośliny pobierają składniki odżywcze z roztworu wodnego. Dogodne warunki wodne są istotnym elementem wpływającym na pobieranie przez rośliny wszystkich niezbędnych do rozwoju i wzrostu pierwiastków. Susza może doprowadzić do problemów z pobieraniem m.in. boru, manganu, miedzi oraz molibdenu.
Naturalna zasobność gleby w składniki odżywcze ściśle wpływa na dawkowanie nawozów. Mając wiedzę, jak kształtuje się naturalna zasobność, może dostarczyć glebie właściwych pierwiastków, aby zapewnić odpowiedni wzrost roślin, a tym samym pozytywnie wpłynąć na wielkość i jakość plonów.
Równie istotne są prawidłowe zabiegi uprawy gleby, odpowiedni dobór odmian roślin, siew przeprowadzony w terminie, jak również wykorzystane sposoby zwalczania chwastów oraz chorób. Czynniki agrotechniczne to m.in. właściwe używanie maszyn rolniczych i odpowiednie stosowanie nawozów. Ważne jest bowiem, aby rośliny mogły pobierać niezbędne składniki odżywcze w określonej fazie swojego wzrostu.
Samo rozsianie nawozu nie jest gwarancją udanych, oczekiwanych plonów. Aby roślina mogła się prawidłowo rozwijać, konieczne jest spełnienie wielu minimalnych wymagań, które pokrótce opisano powyżej.