Paź 24, 2018
666 Wyświetleń
0 0

Nawożenie – co wpływa na jego skuteczność?

Napisany przez
Gdy nawożenie jest efektywne, uzyskiwane plony są wysokie oraz odpowiedniej jakości. Na samą efektywność nawożenia wpływa szereg czynników. W szczególności są to: odczyn gleby, materia organiczna, warunki wodne, naturalna zasobność gleby w składniki odżywcze oraz czynniki agrotechniczne.

Odpowiedni odczyn gleby jest bardzo ważny. Dlatego też jego uregulowanie powinno stanowić podstawowy zabieg w każdym gospodarstwie rolnym. Niekorzystne pH sprawia, że rośliny mają problem z właściwym pobieraniem składników odżywczych. Na odczyn gleby wpływ ma szereg uwarunkowań, m.in.: skała macierzysta, przemiany materii organicznej, klimat, a także nieodpowiednie nawożenie gleby.

Przeczytaj też: Nawozy wieloskładnikowe – zwiększ potencjał plonowania

Materia organiczna to inaczej próchnica. W jej skład wchodzą resztki roślinne, zwierzęce oraz organiczne cząstki będące pozostałością po działalności mikroorganizmów glebowych. Materia organiczna jest istotnym czynnikiem żyznej gleby.

Rośliny pobierają składniki odżywcze z roztworu wodnego. Dogodne warunki wodne są istotnym elementem wpływającym na pobieranie przez rośliny wszystkich niezbędnych do rozwoju i wzrostu pierwiastków. Susza może doprowadzić do problemów z pobieraniem m.in. boru, manganu, miedzi oraz molibdenu.

Naturalna zasobność gleby w składniki odżywcze ściśle wpływa na dawkowanie nawozów. Mając wiedzę, jak kształtuje się naturalna zasobność, może dostarczyć glebie właściwych pierwiastków, aby zapewnić odpowiedni wzrost roślin, a tym samym pozytywnie wpłynąć na wielkość i jakość plonów.

Równie istotne są prawidłowe zabiegi uprawy gleby, odpowiedni dobór odmian roślin, siew przeprowadzony w terminie, jak również wykorzystane sposoby zwalczania chwastów oraz chorób. Czynniki agrotechniczne to m.in. właściwe używanie maszyn rolniczych i odpowiednie stosowanie nawozów. Ważne jest bowiem, aby rośliny mogły pobierać niezbędne składniki odżywcze w określonej fazie swojego wzrostu.

Samo rozsianie nawozu nie jest gwarancją udanych, oczekiwanych plonów. Aby roślina mogła się prawidłowo rozwijać, konieczne jest spełnienie wielu minimalnych wymagań, które pokrótce opisano powyżej.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Bobrzanie.pl
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Po tysiąckroć dziękuję!

  Kiedy rok temu zdecydowaliśmy się ruszyć z naszą inicjatywą Impuls Miasta, wiedzieliśmy, że po skoku w nieznane nie ma powrotu na...

  Zamknij