Paź 4, 2018
788 Wyświetleń
0 0

Jak uzyskać wsparcie finansowe na budowę domu?

Napisany przez

Nie ulega wątpliwości, że wybudowanie własnego domu wiąże się z ogromnymi kosztami. Powstaje więc zasadnicze pytanie: jak zdobyć niezbędne środki, by zrealizować ten ambitny plan?

Ważne pytania na początek

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie domu za własne środki. Odłożyć ich na tyle dużo, by nie trzeba było korzystać z innej pomocy. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że niewielu na to stać. Dlatego też każdy, kto planuje budowę domu, musi rozglądać się za kredytem. Zanim jednak uda się go pozyskać, trzeba sobie zadać wiele ważnych pytań. Na jakich warunkach możemy otrzymać kredyt i czy spłata będzie korzystna? Czy raty nie będą zbyt wysokie? Czy uda nam się spłacić wszystko w terminie? Czy nie sprowadzimy na siebie finansowych kłopotów? Odpowiadając sobie na te wątpliwości, będziemy bardziej świadomi swojej sytuacji, dzięki czemu rozsądniej podejdziemy do tego zagadnienia.

Trzy źródła finansowania

Jeśli chcemy mądrze sfinansować budowę domu, powinniśmy skorzystać z trzech źródeł finansowania. Po pierwsze uzbierać jak najwięcej kapitału własnego, po drugie postarać się o kredyt bankowy, a po trzecie – spróbować uzyskać dopłatę.

Wkład własny – czy taki posiadamy?

Ważne, by mieć swoje uzbierane środki, najlepiej jak jest to około 30% potrzebnej do budowy kwoty. Wiadomo im więcej, tym lepiej. Niestety, niewiele osób może sobie na to pozwolić, bo codzienne wydatki pochłaniają większość z tego, co staramy się zaoszczędzić. Rozwiązaniem może być pożyczka od bliskich osób, na przykład rodziców. Jeśli zaś planujemy budowę za kilka lat, to warto się sprężyć i odkładać co miesiąc jakąś, nawet niedużą, kwotę, bo zawsze to coś. Ziarnko do ziarnka i może w przyszłości poczujemy, że było warto.

Kredyt hipoteczny – jak to działa?

Hipoteka to zabezpieczenie dla banku. Jeśli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać rat, to bank ma możliwość przejęcia budowanego domu. Dlatego też decyzja o kredycie hipotecznym musi być podjęta z uwzględnieniem wszystkich “za” i “przeciw”. To zbyt poważna sprawa, aby ją zlekceważyć. Warto również pamiętać, że taki kredyt różni się na przykład od pożyczki na kupno samochodu. Tu nie dostajemy kwoty w całości, lecz w transzach. Każdą więc trzeba rozliczyć, by dostać kolejny zastrzyk gotówki.

A co z dofinansowaniem?

Czasami można uzyskać dodatkowe wsparcie – bezzwrotne ze strony instytucji państwowych. Przykładowo to możliwe, jak planujemy budowę domu ekologicznego. Chociaż inwestycja jest droższa, to dotacja sprawi, że aż tak tego nie poczujemy. Poza tym niższe koszty eksploatacji w przyszłości także są odpowiednią zachętą, by stawiać takie domy. Znajdziemy je jako gotowe projekty domów – domoweklimaty.pl.

Marzenia o własnym domu mogą się urzeczywistnić, lecz powinniśmy podejść do tego racjonalnie, pamiętając o odpowiednim finansowaniu. To przecież koszty, które będą z nami przez wiele lat. Trzeba więc stworzyć odpowiedni plan finansowy i konsekwentnie go realizować.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Bobrzanie.pl
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Chciejmy chcieć

  Przeczytałam w jednej z gazet list 25 latka, który określił siebie jako pokolenie wolnej Polski. Zauważył jednak, że niezwykłość obecnego...

  Zamknij