Wrz 18, 2018
1232 Wyświetleń
0 0

Jaskra: przyczyny, objawy, leczenie

Napisany przez

Szacuje się, że z jaskrą zmaga się około 70 milionów osób na całym świecie. To wyjątkowo groźna choroba oczu, która może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Bardzo ważne jest jej wczesne wykrycie, gdyż współczesna medycyna wciąż nie zna skutecznej metody jej leczenia – można jedynie hamować jej rozwój. O tym, jak rozpoznać jaskrę i czym się ona objawia, piszemy w poniższym artykule.

Jaskra charakterystyka i przyczyny

Jaskra to zespół chorób prowadzących do uszkodzenia nerwów, które powoduje podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jej przyczyny nie są do końca poznane. Bez wątpienia do jej rozwoju przyczynia się starszy wiek, a także czynniki genetyczne. Na zachorowanie na jaskrę narażone są również osoby zmagające się z wysoką krótkowzrocznością, cukrzycą oraz migreną. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby może być także długotrwała ekspozycja na stres.

Dowiedz się więcej na Voigtmedica.pl

Objawy jaskry u dorosłych

Jaskra to choroba przewlekła, które przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Osoby znajdujące się we wspomnianych powyżej grupach ryzyka powinny więc regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować stan swojego wzroku. Wśród objawów wskazujących na jaskrę można wymienić:

 • Zawężenie pola widzenia,
 • Silny światłowstręt,
 • Widzenie aureoli wokół źródeł światła,
 • Łzawienie oczu,
 • Zaczerwienienie oczu,
 • W ostrych atakach choroby: ból oczu, nudności oraz wymioty.

Na czym polega leczenie jaskry?

Leczenie jaskry zależy od postaci i zaawansowania choroby. Czasem wystarczą krople do oczu, a niekiedy jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Zabieg na jaskrę przeprowadza się przy użyciu lasera. Polega on na wytworzeniu nowych dróg ujścia cieczy wodnistej, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, całość trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a pacjent nie odczuwa najmniejszego dyskomfortu.

Jak zapobiegać jaskrze?

W profilaktyce wszelkich chorób najważniejsze jest stałe kontrolowanie stanu swojego zdrowia i poddawanie się regularnym badaniom. Bardzo ważną rolę, zwłaszcza w profilaktyce zaćmy, odgrywa także dieta. Jej celem powinno być przede wszystkim obniżenie poziomu insuliny we krwi, a więc ograniczenie spożywania białego pieczywa, makaronów, białego ryżu, ziemniaków czy słodyczy.  Warto zredukować także spożywanie niezdrowych tłuszczów i zastąpić je zdrowymi, zawierającymi kwasy tłuszczowe omega -3, będące budulcem tkanki nerwowej. Witamina E ma właściwości przeciwutleniające, dlatego ją także powinno włączyć się do diety, która ma wspomóc leczenie jaskry bądź obniżyć ryzyko zachorowania na nią.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Bobrzanie.pl
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pod wspólnym szyldem

  Zamknij