Mar 22, 2018
611 Wyświetleń
1 0

Co może komornik?

Napisany przez

W momencie, kiedy posiadamy niespłacone długi, istnieje możliwość pojawienia się w naszym życiu komornika. Istnieje przeświadczenie, że komornik na mocy prawa zajęcia długu może zająć wszystkie aktywa jakie posiadamy i wszelkie dobra jakimi dysponujemy. Jest to błędne pojęcie o uprawnieniach komornika. Istnieje bowiem dla niego wiele możliwości egzekucji długu, jednak stworzono również granice prawne, których ten nie może przekroczyć.  Jakie są jednak możliwości komornika? Do czego ma prawo, a jakich czynności nie może wykonać egzekwując dług?

Otóż komornik ma prawo zająć zarówno ruchomość jak i nieruchomość dłużnika pod pewnymi warunkami. W przypadku ruchomości, komornik ma prawo zająć ją, nie tylko w wypadku, jeśli dłużnik jest jej prawnym właścicielem, ale również jeśli wspomnianą ruchomością włada. Oznacza to, że samochód przepisany z powodu długów na rodziców może zostać zajęty przez komornika, jeśli istnieją dowody na to, że dłużnik jest stałym użytkownikiem pojazdu. Istnieją jednak wyjątki, w przypadku których, komornik nie ma możliwości zajęcia nieruchomości. Takimi wyjątkami są na przykład: niepodlegająca egzekucji część pensji dłużnika, zapasy żywności i opału na okres jednego miesiąca, ubrania niezbędne do wykonywania zawodu, ubrania codzienne, przedmioty urządzenia domowego, pościel, narzędzia do wykonywania pracy zarobkowej (z wyłączeniem pojazdów mechanicznych), przedmioty służące do nauki lub wykonywania praktyk religijnych. Pamiętać również należy, że różnego rodzaju świadczenia takie jak świadczenia alimentacyjne, świadczenia rodzinne, zasiłki czy dofinansowanie rządowe z tytułu 500+ również nie podlega pod egzekucje komorniczą. Z uwagi na fakt, że komornik nie ma wglądu w sprawdzenie czy tego typu świadczenia są przyznawane dłużnikowi, istnieje możliwość ich zajęcia. W przypadku zajęcia tej kwoty należy udać się do komornika z należytymi dokumentami poświadczającymi pobieranie świadczenia w celu zwrotu zajętej kwoty.

Jaka jest jednak kwota niepodlegająca egzekucji naszej pensji? Otóż komornik w przypadku zajęcia długu nie może zająć więcej, niż pięćdziesiąt procent pensji w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat. Z kolei jeśli zobowiązania dłużnika polegają na braku zobowiązania alimentacyjnego, komornik ma prawo zająć nawet sześćdziesiąt procent wynagrodzenia dłużnika. Ważnym jest jednak, aby pamiętać, że istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jakiej wysokości jest to kwota? Otóż jest to kwota siedemdziesięciu pięciu procent miesięcznej płacy minimalnej, czyli tysiąc pięćset złotych brutto.

Z racji zmieniających się co jakiś czas przepisów oraz warunków środowiskowych, należy regularnie sprawdzać nowelizacje Kodeksu Postępowania Cywilnego, w którym to można sprawdzić wszystkie wprowadzane zmiany.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.wybieraj.com.pl/

Tagi artykułu:
· ·
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Decyzja

Dziś mija dokładnie rok od decyzji. Pamiętam jak dziś. Zamieszanie przed wyjazdem do Australii, załatwianie ostatnich formalności, zakupy, walizki.... i...

Zamknij