Lis 10, 2017
812 Wyświetleń
0 0

Bonjour Metok!

Napisany przez

Nowy samiec pandy czerwonej przyjechał do Naszego Zoo Görlitz – Zgorzelec

 

W trakcie „Panda-Welcome Day“- uroczystego przywitania samca pandy czerwonej, goście Naszego Zoo często pytali, czy nie będzie barier językowych. Przyczyną pytań jest kraj, z którego pochodzi pandzi gentleman. Nowy samiec pandy czerwonej „Metok“ jest mianowicie rodowitym francuzem. Urodził się w 2016 roku w La Flèche/ Francja. Całkiem nietypowo jak na Francuza nie jest on ciemnym „typem”, reprezentuje raczej frakcję blond.

 

Co skłania pandę mieszkającą we Francji do przeniesienia się nad Nysę? Nie jest to z pewnością żądza przygody. W tym przypadku chodzi raczej o „małżeństwo zaaranżowane“.

 

Już od 20 lat Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec bierze udział w Europejskim Programie Ochrony Pandy Czerwonej. Blisko 400 pand żyjących w europejskich ogrodach zoologicznych, koordynowanych jest z głównej siedziby projektu, znajdującej się w Rotterdamie.

 

Na podstawie danych genetycznych oraz programu wyliczającego, komitet fachowców
z dziedziny tego gatunku dobiera genetycznie najlepsze „partie”. Celem programu jest utrzymanie 90% zmienności genetycznej, najdłużej jak to możliwe.

To znaczy: zapobieganie chowowi wsobnemu oraz dobieranie par, które są ze sobą  najmniej spokrewnione. Poszczególne ogrody zoologiczne nie decydują więc skąd będzie pochodzić ich nowe zwierzę, oraz dokąd trafią ich młode zwierzęta.

 

Wracając do Metoka: Problemów z komunikacją nie pojawiły się. Trzy pandy mieszkające na wybiegu obchodzą się ze sobą przyjaźnie. W kwestii jedzenia Metok nie jest wybredny, zjada to co podano…

 

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Zittauerstr. 43
02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

 

 

Foto: zoo-goerlitz -C. Hammer

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia Biblioteki Pedagogicznej w Bolesławcu. Cz. 5. Pracownicy pedagogiczni Biblioteki

W 2016 roku Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu obchodziła jubileusz 65-lecia istnienia. Wydarzenie to stało się pretekstem do podjęcia próby odtworzenia...

Zamknij