Mar 24, 2017
1541 Wyświetleń
2 0

Gruzińscy artyści w Teatrze Starym

Napisany przez

Darmowe wejściówki na półtoragodzinny koncert można odbierać od 3 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski zaprasza na Polsko-Gruziński Festiwal Kultury na Dolnym Śląsku, w ramach którego w Teatrze Starym zespoły z Gruzji „Batumi” i „Khorumi” zaprezentują bolesławieckiej publiczności program gruzińskich pieśni i tańców.

Darmowe wejściówki na półtoragodzinny koncert można odebrać od 3 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu przy ulicy Grunwaldzkiej 5.

Koncert już 12 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Starym w Bolesławcu.

Zespół “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz mendadżerka Lili Varshanidze.

Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych.

W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: prezydent USA – Joe Biden, kongresmen – John McCain, obecny prezydent USA – Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu – Ilkham Aliev.

Państwowy zespół wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.

„Batumi” wygrał Pierwszą Nagrodę na Piątym Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak i również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tibilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.

Repertuar zespołu „Batumi” jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji.

Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest publikowana w różnych radiowych i telewizyjnych antenach.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Współorganizator: Młodzieżowy Dom Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu

Patronat medialny: TVP Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Gazeta Wrocławska, Wrocławianin, Dokis.pl, Bolec.Info

Tagi artykułu:
· · ·
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Krystyna Gay-Kutschenreiter – wywiad

Wywiad jaki przeprowadziła Małgorzata Janowska podczas gali wręczenia nagród za promocję miasta w roku 2016.

Zamknij