Mar 2, 2017
985 Wyświetleń
0 0

Noc historyczna z Armią Krajową

Napisany przez

W szkole Podstawowej nr 3, która nosi imię Armii Krajowej odbyła się „Noc historyczna z Armią Krajową”, której bohaterami byli CICHOCIEMNI.

Cichociemni – spadochroniarze AK, którzy tworzyli jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej. Podczas imprezy uczniowie klas V i VI obejrzeli film, który przybliżył im historię powstania tej jednostki, szkolenie jakie przeszli w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a następnie ich rolę i zadania jakie wykonywali po zrzucie do okupowanej Polski.

Po projekcji filmu uczniowie wcielili się w rolę żołnierzy AK i udali się na punkt „zrzutu cichociemnego”. Zrzut odbył się pomyślnie i na polskiej ziemi wylądował cichociemny Eryk z zadaniami od dowództwa w Londynie.

Po zrzucie 4 oddziały AK rozpoczęły „zmagania wojenne”.

Pierwszym etapem było pokonanie 4 punktów patrolowych, w których czekały na nich trudne zadania min. test wiedzy o cichociemnych, egzamin z fałszywej tożsamości, rozszyfrowanie tajnej wiadomości przesłanej alfabetem Morse’a oraz ułożenie krótkiej piosenki-ballady o cichociemnych.

Po pokonaniu punktów patrolowych „żołnierze” udali się na żołnierską kolację złożoną z chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, czarnej kawy i jabłek.

Następnym etapem „zmagań wojennych”, był trening sprawnościowy tzw. „małpi gaj”. Był trudny tor przeszkód, gdzie trzeba było skakać, czołgać się, pokonywać wysokie przeszkody, rzucać do celu z wysokości oraz na odległość. Trening był trudny i wyczerpujący ale wszystkim udało się zaliczyć szkolenie sprawnościowe.

Żołnierzy czekało jeszcze trudne zadanie: poruszanie się „po cichu i po ciemku” w „tunelu nocy”, gdzie czyhało na nich wiele niebezpieczeństw. Drużyny pokonały tunel ciemności ale niestety nie obyło się bez strat w ludziach, kilku żołnierzy zostało złapanych i uwięzionych.

Po zakończonych działaniach wojennych wszyscy udaliśmy się do sali nr 8 gdzie zmęczeni uczniowie wysłuchali ballady o majorze „Ponurym”. Później przy „ognisku” drużyny zaprezentowały swoje piosenki o cichociemnych, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez dowództwo.

Żołnierze – uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie szkolenia dla cichociemnych w Szkole Podstawowej nr 3 im Armii Krajowej w Bolesławcu.

Organizatorzy imprezy i szkolenia: Elżbieta Szczegodzińska, Melania Balińska oraz Anetta Kramarska

Szkoleniowcy: Dorota Basiak, Renata Ćwik-Borowska oraz Elżbieta Zielonka

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
“Pilecki” w CIK Orzeł

PiS Bolesławiec bardzo serdecznie zapraszam na pokaz filmu dokumentalnego "Pilecki" który odbędzie się z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych....

Zamknij