Lip 31, 2015
2202 Wyświetleń
0 0

Pierwsza firma

Napisany przez

Problemy na rynku pracy zmuszają wiele osób do szukania alternatywnych form zatrudnienia. Jedną z nich jest założenie własnej działalności gospodarczej. I choć koszty jej prowadzenie są całkiem spore, czasem to jedyne wyjście, by mieć w miarę stałe dochody.

Jeśli ktoś myśli, że do założenia własnej działalności gospodarczej wystarczy świetny pomysł, to jest w błędzie. Nawet najciekawsze pomysły wymagają wkładu pieniędzy. I choć nie zawsze trzeba kupować kosztowne maszyny, to trzeba mieć odłożone choć kilka tysięcy złotych, by móc przez kilka miesięcy opłacać ZUS.

Firma na próbę

Można jednak założyć działalność gospodarczą na próbę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie opłacać składek do ZUS, a jednocześnie chcę sprawdzić, czy w ogóle są w stanie prowadzić własną firmę. Nie każdy bowiem nadaje do tego, by móc pracować bez nadzoru szefa. Taką firmę na próbę można założyć w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Osoby, które mają pomysł na własny biznes mogą się zgłosić do AIP, która udostępni im swoją osobowość prawną. Oznacza to, że młody przedsiębiorca będzie mógł prowadzić działalność wykorzystując w tym celu osobowość prawną AIP, a więc posługując się jej numerem NIP oraz REGON oraz wpis do KRS. Wszystkie faktury będą wystawiane na AIP, a pieniądze przelewane są na subkonto przedsiębiorcy, który podpisał z AIP umowę. Co miesiąc trzeba jedynie wpłacić 250,00 zł na pokrycie kosztów, w tym księgowości. Nie trzeba za to odprowadzać składek do ZUS oraz opłacać podatków. To bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić w praktyce, jak wygląda prowadzenie własnej działalności gospodarczej i czy ich pomysł na biznes ma szanse powodzenia. Warto w tym czasie próbować samodzielnie, na własne potrzeby prowadzić własną księgowość. Dzięki temu można przetestować wiele programów do księgowania, a także w razie potrzeby otrzymać wsparcie lub przejść szkolenia w AIP. „Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie krótkoterminowe, ponieważ w razie choroby nie będą przysługiwać żadne świadczenia zdrowotne, a w przyszłości także emerytalne.” – czytamy na stronie http://finka.pl/ .

Firma na próbę przy własnej działalności

Na nieco innych zasadach można także założyć firmę na próbę samodzielnie. Wystarczy tylko w trakcie zakładania własnej działalności gospodarczej podczas wypełniania druku CEIDG zaznaczyć krzyżykiem pole „zawieszenie działalności gospodarczej”. Taką informację otrzyma zarówno Urząd Skarbowy, jak i ZUS.  Nie trzeba więc będzie opłacać składek zusowskich ani podatku, jednak w tym wypadku także nie będzie przysługiwało ubezpieczenie zdrowotne. Osoby, które formalnie mają zawieszoną działalność gospodarczą nie mogą także wystawiać faktur VAT, a także odliczać kosztów działalności. Mogą jednak w tym czasie szukać kontrahentów, a w razie czego w każdej chwili mogą wznowić działalność (trzeba pamiętać, by zgłosić ten fakt w ciągu 7 dniu w placówce ZUS).

Kategorie:
poradnik
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy przewodnik po Bolesławcu

W sprzedaży pojawił się kieszonkowy multiprzewodnik „Bolesławiec – miasto ceramiki”. To najnowsza publikacja poświęcona atrakcjom naszego miasta. Przewodnik podzielono na...

Zamknij