Cze 29, 2015
1920 Wyświetleń
0 0

Chroń właściwie swój dom!

Napisany przez

Zakup domu to marzenie większości Polaków. Kiedy już mamy upragnione cztery kąty chcemy czuć się w nich bezpiecznie. Niestety jak pokazują statystyki policyjne włamywacze nie śpią, a nasze domy są nadal narażone na intruzów. Dlatego bardzo ważnym krokiem w aranżacji domu jest zakup dobrej jakości drzwi wejściowych. Na jakie rozwiązania postawić, by ochronić swój dom?

Postaw na solidne rozwiązania

Niestety włamywacze nadal najczęściej zakradają się do naszych domów przez drzwi. Brzmi banalnie, ale przywiązujemy zbyt małą uwagę do kupowanych rozwiązań przez co stajemy się pożywką dla złodziei. Dobre drzwi wejściowe i odpowiedniej klasy zamek mogą zdecydowanie utrudnić intruzom wejście do naszych czterech kątów. Zanim jednak dokonamy zakupu drzwi warto zapoznać się z klasami oferowanymi przez producentów. Drzwi zanim trafią do sklepu uzyskają atest Instytutu Technologi Budowlanej. Solidne drzwi zawsze posiadają też certyfikaty potwierdzające odpowiednią jakość. Jak jednak ustala się klasę drzwi? Zostają one poddane próbą z różnymi narzędziami stosowanymi przez potencjalnych włamywaczy. Na podstawie otrzymanych wyników określana jest klasa. I tak klasa 1 gwarantuje nam standardową ochronę przed intruzami używającymi jedynie siły fizycznej. Drzwi w pułapie klasy 2 są wytrzymałe na proste, popularne narzędzia używane przez włamywacze. Klasa 3 i 4 to drzwi, które gwarantują nam solidną ochronę przed włamywaczami, którzy używają już bardziej skomplikowanych narzędzi jak łom, wiertarka czy pilarki. Na rynku możemy spotkać też drzwi pancerne, które posiadają klasę 5 lub 6. To najsolidniejsze zabezpieczenie spotykane w bankach i kancelariach. Jeśli jednak w naszym domu posiadamy dzieła sztuki lub drogie antyki warto rozważyć zakup tego typu drzwi. Zazwyczaj jednak w mieszkaniach w bloku wystarczą drzwi klasy 2, a w domkach jednorodzinnych klasy 3.

Jak rozpoznać drzwi antywłamaniowe?

Każdy producent drzwi umieszcza na swoich drzwiach tabliczkę znamionową, która zwiera informację o dacie produkcji, numerze atesty i klasie drzwi. Ponadto tego typu rozwiązania posiadają zawsze przynajmniej trzy zawiasy, a także bolce antywyważeniowe. Cechą charakterystyczną są też rygle antywłamaniowe.

Doceń ciszę!

Kiedy już zrobiliśmy rozeznanie w klasach drzwi warto zapoznać się symbolami mówiącymi o szczelności i izolacji akustycznej. Szczelność określana jest poprzez oznaczenia A1, A2, A3, A4. Im cyfra jest wyższa tym przepuszczalność jest mniejsza. Jeśli mowa o izolacji akustycznej to drzwi w zależności od modelu izolują na poziomie 30-42 dB.

Jaki materiał wybrać?

Dostępne na rynku drzwi produkowane są z drewna, PVC, stali, aluminium lub włókna szklanego. Zanim dokonamy wyboru danego modelu drzwi warto zapoznać się z wadami i zaletami każdego materiału. Najbardziej popularne są oczywiście drzwi drewniane, które nigdy nie wychodzą z mody. Niestety jest to rozwiązanie wymagające pielęgnacji i regularnej impregnacji. Drzwi wykonane ze stali są bardzo solidne, ale przy tym bardzo ciężkie. Ich estetyka pozostawia też wiele do życzenia, by jednak załagodzić zimny wygląd drzwi powlekane są folią PVC.

Kategorie:
dom i ogród
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
MultiKulti w Innej Bajce

Wraz z końcem roku szkolnego dokonałem ciekawego odkrycia - nie trzeba wybierać się w podróż aż do Berlina, żeby wziąć...

Zamknij