Lut 11, 2015
2340 Wyświetleń
0 0

“W świecie, gdzie konfliktem i sensacją karmią się źli ludzie i złe media” – czyli powiatowy PR

Napisany przez

“Powiat Bolesławiecki dla niepełnosprawnych” to chyba zamieszczona na stronie starostwa próba propagandowego przykrycia fatalnego rozegrania tematu Warsztatów Terapii Zajęciowej. W skrócie wymowa tekstu jest taka: dobry powiat w złym świecie stara się czynić dobro, a naród tego nie kuma, więc trzeba wytłumaczyć narodowi jak jest i jaki skarb stanowią powiatowi urzędnicy. Zresztą poczytajcie sami:

“Powiat Bolesławiecki dla niepełnosprawnych” to chyba zamieszczona na stronie starostwa próba propagandowego przykrycia fatalnego rozegrania tematu Warsztatów Terapii Zajęciowej. W skrócie wymowa tekstu jest taka: dobry powiat w złym świecie stara się czynić dobro, a naród tego nie kuma, więc trzeba wytłumaczyć narodowi jak jest i jaki skarb stanowią powiatowi urzędnicy. Zresztą poczytajcie sami:
“Zawsze staraliśmy się być otwarci, pełni empatii i zrozumienia w świecie, gdzie konfliktem i sensacją karmią się źli ludzie i złe media.”

Tekst zaczęto z grubej rury, na pomoc w patetyczno-ideologicznym podbudowaniu poprawy wizerunku zawołano Jana Pawła II. Tekst zaczyna cytat: „Jeśli ktoś lub coś każe ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Różne są w życiu „pory roku”, ale po zimie zawsze przychodzi wiosna.” 

Kuriozalny tekst to piękny wykwit uduchowienia w stylu sacro polo, samozadowolenia powiatowych władz i  grafomanii. Próbka: “Opłatek Integracyjny dla osób niepełnosprawnych – wieloletnia tradycja w Powiecie Bolesławieckim jest taką duchową wiosną w środku zimy.” Nie oszukujmy się: owa “duchowa wiosna” nie ma z integracją zbyt wiele wspólnego. Spędzanie do wielkiej sali niepełnosprawnych i kuszenie ich do tego upominkami (na koszt powiatu czy gmin?) oraz usadzenie ich przy stołach osobnych niż sadza się lokalnych VIP-ów i dostojników to zupełnie nowe rozumienie słowa integracja. Nie kwestionuję sensu spotkania, ono kwestionuje sens słowa “integracja”.

Potem w tekście czytamy peany na cześć filmów „Moja lewa stopa” oraz „Dzieci gorszego Boga”. Ten drugi zdaniem anonimowego autora tekstu “uratował z pewnością wiele istnień. Zainspirował wielu wątpiących we własne siły, dał nadzieję, że upór, determinacja i wiara pokonują wszelkie ograniczenia ciała.”  Jaki to ma związek z działaniami władz naszego powiatu? Ano taki, że (jak czytamy) “dokładnie taka intencja przyświeca organizatorom tradycyjnego już Opłatka dla niepełnosprawnych, którzy przez lata nie szczędzili sił i dobrej woli, żeby stało się zadość corocznej tradycji.”

Nie wiem ile istnień ludzkich uratował powiatowy opłatek. Ufam, że jakieś statystyki są.

Potem czytamy o osiągnięciach powiatu w pomocy niepełnosprawnym, ale także o paraolimpiadzie w Londynie (w sumie czemu nie?). Ale najważniejsza jest puenta, która zdradza przyczyny powstania tego bełkotu:
“Tych wszystkich działań podejmują się nie – bezduszni urzędnicy, tylko ludzie pełni empatii, współczucia o wielkim sercu, którzy kochają swoją pracę i realnie pomagają potrzebującym. Ci ludzie są dalecy od politycznych walk i zastanawiania się kto, kogo lubi bardziej, bo startował w takich, czy innych wyborach. Ci ludzie piszą mądre projekty, dzięki którym łatwiej wózkowiczom iść na spacer, albo wjechać windą na lekcję j. polskiego. ”

I dalej:
“Za tymi działaniami kryją się dobrzy, zaangażowani ludzie. Gdyby nie oni niepełnosprawni byliby nadal skazani na swoje cztery ściany. Warto o tym pamiętać.”

Potem znowu wsparcie papieża (dla urzędników?) i cytacik: “Nie dajcie się zwyciężyć złu! Jeśli widzisz, że brat Twój upada podźwignij go, a nie pozostaw w zagrożeniu. Jan Paweł II”

Potem następują życzenia dla niepełnosprawnych zakończone słowami: “Życzą urzędnicy Powiatu Bolesławieckiego, urzędnicy z wielką duszą…”

Nie wiem czy podatnicy oczekują od urzędników wielkiej duszy. Myślę, że wolą rzetelną pracę, szanowanie publicznych pieniędzy i uczciwość. Ale może dusza jest ważniejsza…

Wolę chyba nie wiedzieć, kto ten tekst popełnił i wolę chyba nie wiedzieć kto zadecydował, że zostanie on opublikowany. Smutne jest tylko to, że powiatowa władza raczy ludzi propagandą tak prymitywną. Bo to jak się zwracamy do ludzi jednak często świadczy o tym, co o nich myślimy.

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do “W świecie, gdzie konfliktem i sensacją karmią się źli ludzie i złe media” – czyli powiatowy PR

 • Panie Starosto, niech pan stanie z boku i popatrzy na
  siebie. Pan odleciał całkowicie, pan nie ma pojęcia o zarządzaniu, nie ma pan
  pojęcia na czym polega dialog społeczny i komunikacja z wyborcami. Napisał
  pan dętą agitkę, ale byłoby już całkiem źle, gdyby jako nauczyciel polskiego
  nie potrafił pan pisać – żaden powód do dumy i żaden powód by dalej być
  starostą. Dlaczego panu się wydaje, że jedyny model wypełniania funkcji
  społecznej, to wzór pezetpeerowskiego kacyka, nieznoszącego krytyki, żądnego
  klaki i otaczającego się dupolizami. Panie Starosto Kwaśniewski proszę spojrzeć
  na siebie w społeczne lusterko i zrozumieć wreszcie, że z pana ani Gwiazda
  Karpat, ani Wiesław, ani nawet Słonko Peru długo jeszcze nie będzie – wcześniej
  ludzie pana na zbitą twarz tego stołka zrzucą.

  urzednik 12/02/2015 16:06 Odpowiedz
 • złe media, to te nie przychylne jedynie słusznie panującej PO, pycha ,buta, arogancja i bezczelność tej “elyty” jest zatrważająca nie tylko na poziomie centralnym ale także tu w naszym grajdole. Przykład z innej beczki: stoje sobie spokojnie w absurdalnej kolejce do tzw. medycyny pracy, tłok, smród na korytarzu wściekłość ludzi bo pan medyk mozolnie klepie literki na maszynie do pisania, wtem jak grom z jasnego nieba pojawia się lokalny kacyk “derektór” jak go zwą, niejaki CR i bez pytania i żadnych ogródek wpierd….a sie bez kolejki……stój hołoto w swoje kolejce ja nie bede bo jestem władza
  dziękuję za uwagę

  nikt ważny 12/02/2015 14:49 Odpowiedz
 • wyposażyć kogoś w umiejętność czytania i pisania to tak jakby dać wariatowi broń do ręki.prl wyuczył to i propaganda się nie zmienia

  Daniel Dziedziczak 12/02/2015 09:57 Odpowiedz
 • Chyba bardziej wiarygodnej wypowiedzi jak pani Justyny Szymczak nie można było przeczytać. To najlepszy dowód na to, że sami urzędnicy się chwalą. Panie starosto! mniej lukru i gadania – więcej działania. A najlepiej chociaż nie przeszkadzajcie!

  Franek 12/02/2015 09:54 Odpowiedz
 • Aż zerknąłem do zmienionego na ostatniej sesji RP regulaminu organizacyjnego Starostwa, czy aby nie utworzono nowego Wydziału: Nadzwyczaj Urokliwej Dobroci Administracji (NUDA).

  Maciej Małkowski 11/02/2015 18:10 Odpowiedz
 • I ja na takie barachło płacę podatki!? Co wy tam w tym urzędzie powiatowym robicie?! Skarbnica cytatów Jana Pawła II się znalazła! To raczej niepełnosprawni powinni oceniać a nie urzędnicy. Ludzie, kogośmy wybrali?!

  Ula 11/02/2015 17:15 Odpowiedz
  • Nikt ich nie wybierał! Same się wybrały!

   Kto wybrał Kwaśniewskiego? Kto wybrał etatowego Trepa? A kto
   tego, co to z tych, co „bronią i karmią’ (KRUSu i rodziny)?

   dość kwaśniewskiego 11/02/2015 17:26 Odpowiedz
   • No tak, zlepiona do kupy koalicja POSLDPSL. Ale na radnych ktoś ich wybrał!

    ula 11/02/2015 17:29 Odpowiedz
 • Powaliło mnie! Panie Kwaśniewski ogranicz Pan publikowanie swego samouwielbienia do FB, oficjalna strona powiatu, to nie miejsce, gdzie można z ludzi robić idiotów i obrażać ich. Jeszcze parę takich tekstów, stanowisk dla znajomków i wywiozą pana na taczkach! Ja już mam dość tego gierkowskiego piaru!

  dość kwaśniewskiego! 11/02/2015 17:03 Odpowiedz
 • Wyprzedził mnie Pan, bo niestety nie potrafiłam tak szybko swoich myśli zebrać. Dokładnie takie samo odczucie miałam po przeczytaniu tego artykułu. I pojawiło się w mojej głowie pytanie: czy ci ‘ ludzie pełni empatii’ robią coś wykraczającego poza zakres ich obowiązków? Funkcja, którą pełnią i za którą otrzymują godziwe wynagrodzenie, obliguje ich do tego żeby być dla obywatela i takiemu obywatelowi życie ułatwiać. Pytam więc: dlaczego zamiast skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków, ktoś pisze brednie w stylu:
  ‘Za tymi działaniami kryją się dobrzy, zaangażowani ludzie. Gdyby nie oni
  niepełnosprawni byliby nadal skazani na swoje cztery ściany.’
  Według mnie to dzięki sile i wytrwałości rodziców i opiekunów osoby niepełnosprawne jakoś funkcjonują w świecie pełnym przeciwieństw losu. A jak czytam o usuwaniu barier architektonicznych to się zastanawiam czy kiedy wychodzę z bratem na spacer, czy aby na pewno nadal jesteśmy w Bolesławcu; bo jeśli by wziąć pod uwagę wydźwięk artykułu to Bolesławiec jest miejscem gdzie wózkowicz możne swobodnie się poruszać bez żadnych problemów. A rzeczywistość jest taka że dziurawe i nierówne chodniki są, dla mnie- osoby sprawnej fizycznie, nie lada przeszkodą, o krawężnikach już nie wspominając.
  Kolejny cytat, który sprawił, że nóż mi się w kieszeni otworzył: ‘Dzięki takiemu programowi np. Marcin znalazł się pod opieką opiekuna społecznego, co pomogło odmienić życie, otworzyć się na ludzi i wykorzystać talenty.’ Prostując: mój brat, o którym mowa, dzięki ASYSTENTOWI Markowi zaczął aktywniej spędzać czas i częściej wychodzi z domu. Znajomość tych dwóch panów nie miała na celu otworzenia Marcina na ludzi, bo on nigdy nie był zamknięty; ani również odkrywaniu jego talentów, bo te jako świadomy 31-latek ma już odkryte.
  Zastanawiam się jeszcze czy ktokolwiek zgłosił się z prośbą do Pana Marka bądź mojego brata, Marcina, o możliwość użycia ich zdjęć na potrzeby artykułu. Bo jeśli nie, to bardzo nieładnie.
  Wiele jeszcze mam myśli na temat tej papki, którą zaserwował nam ktoś z Powiatu, ale nie mogę się denerwować, wiec niech reszta pozostanie milczeniem….

  Justyna Szymczak 11/02/2015 16:28 Odpowiedz
  • Cóż za niewdzięczność z Pani strony. Starosta przecież wie lepiej co jest dobre dla pani brata i co on czuje. Podobnie jak z Warsztatami Terapełtycznymi. Więcej pokory ludu niewdzięczny! ;)

   juras 11/02/2015 18:22 Odpowiedz
   • A sp…laj ty, i weź ze sobą tego bufona!

    boleslawianin 11/02/2015 19:06 Odpowiedz
    • Widać bolesławianin ironii nie paniał :)

     hela 12/02/2015 09:31 Odpowiedz
   • Za tę niewdzięczność z góry porazi mnie kary grom! :D

    Justyna Szymczak 12/02/2015 14:34 Odpowiedz
    • Ludzie z wielką duszą na pewno nie rażą gromami : )

     Bernard Łętowski 12/02/2015 14:55 Odpowiedz
     • Jeśli nie gromami, to na pewno dużą krzywdę może wyrządzić tomik ‘Złote myśli urzędników z wielkim sercem’. Nie od dziś wiadomo przecież, że aforyzmy i cycaty..tfu cytaty…mają wielką moc sprawczą ;)

      Justyna Szymczak 12/02/2015 17:36 Odpowiedz
 • Jestem pracownikiem WTZ więc nie będę się wypowiadał na temat “złych ludzi i złych mediów”. Zastanawiam się tylko kto jest autorem owej publikacji, ponieważ przygotowanie merytoryczne mnie powaliło! Mam pozytywnie nastawienie do pracy “powiatowych” więc tym bardziej jestem zaskoczony anonimowością poety ( może znam).
  Organizowanie Opłatka jest po to aby tej “odmienności” nie było a nie po to żeby sobie na nią serca i umysły otwierać. Anonim napisał o budowie nowej Szkoły Specjalnej, która de facto będzie kompleksowym ośrodkiem wsparcia TEŻ dla osób niepełnosprawnych…to ja się pytam – dla kogo jeszcze?? Na koniec powiem tylko tyle, że jestem asystentem i trenerem aktywności dla osób niepełnosprawnych a nie opiekunem społecznym.

  Marek Markowski 11/02/2015 15:31 Odpowiedz
 • Brawo Bernardzie, celnie i na temat, ale pewnie za to co piszesz zostaniesz zaliczony do tych złych mediów:)

  Antoś 11/02/2015 14:02 Odpowiedz
 • Już wiem skąd ta narracja: https://www.youtube.com/watch?v=sISLSkOK7A4

  Bernard Łętowski 11/02/2015 13:15 Odpowiedz
 • Swoją drogą to powiatowa władza lubi strzelać we własne stopy, przykład z Domem Dziecka: https://bobrzanie.pl/2013/01/21/letowski/wiecej-znaczy-mniej-czyli-jak-dom-dziecka-rozjechal-dom-partii

  Bernard Łętowski 11/02/2015 13:01 Odpowiedz
 • To nie ludzie! to wilcy :)) żenada! Gdyby to chociaż niepełnosprawni tak chwalili…

  Tobi 11/02/2015 12:46 Odpowiedz
 • Podsumowane w punkt :)

  Bunzlauer 11/02/2015 12:39 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dolny Śląsk… polscy reemigranci z Bośni

W filmie przygotowanym przez Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ramach projektu "Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób...

Zamknij