Lut 12, 2014
1433 Wyświetleń
0 0

Ferie w Muzeum Ceramiki

Napisany przez

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przygotowało w czasie ferii zimowych wiele atrakcji. Dzieci i młodzież zaprasza serdecznie na warsztaty tematyczne, które odbywać się będą w budynku przy ul. Kutuzowa. Muzealnicy proponują kilka rodzajów zajęć, dla różnych grup wiekowych, w czasie których można rozwijać wyobraźnię, zmysł plastyczny oraz dobrze się bawić.

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Ceramiki (2)

Program zajęć w czasie ferii:

18.02.2014 o godz. 12.00 rozpoczną się niezwykle interesujące zajęcia polegające na tworzeniu krótkich form komiksowych, rysowanych na podstawie wierszy Jana Brzechwy. Warsztaty poprowadzi Adam Faltyn, współautor komiksu historycznego „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich”. Planowany czas zakończenia zajęć – 14.00. Zajęcia przeznaczone są głównie dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

19.02.2014 oraz 26.02.2014 w godz. 11.00-15.00 Znany bolesławiecki fotograf, Grzegorz Matoryn, poprowadzi warsztaty fotograficzne pn. „Zabytki Bolesławca w fotografii”. Zajęcia rozpocznie od krótkiego wykładu na temat trudności związanych wykonywaniem zdjęć w przestrzeni miejskiej i sposobów radzenia sobie z nimi. Następnie przewidziana jest wycieczka po mieście, w czasie której uczestnicy będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę, wykonując zdjęcia w terenie. Efekt prac warsztatowiczów będzie omawiany po powrocie do Muzeum. Zajęcia te są propozycją dla młodzież gimnazjalnej i starszej. Uczestnicy proszeni są o zabranie własnych aparatów fotograficznych.

21.02.2014 r. w godz. 11.00-12.00 oraz 12.30-13.30 odbywać się będą warsztaty pn. „Karnawałowy zawrót głowy”. W czasie zajęć uczestnicy poznają krótką historię karnawału oraz poznają tradycje i zwyczaje związane z tym okresem. Ponadto będą mogli samodzielnie wykonać kolorowe maski oraz ciekawe nakrycia głowy, idealne na bal przebierańców. Warsztaty przewidziane głównie dla młodszych dzieci – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

25.02.2014 r. w godz. 11.00-12.00 oraz 12.30-13.30 planowane są warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać domek dla swojego pupila – psa lub kota. Prowadzący zajęcia pokaże, w jaki sposób można przerobić zwyczajne kartonowe pudełko w wygodne, a zarazem estetyczne legowisko dla zwierząt domowych. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, materiały plastyczne zapewnia Muzeum Ceramiki. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminów pod nr tel: 75 644 22 00 lub drogą mailową: poczta@muzeum.boleslawiec.net.

Warsztaty dla dzieci w Muzeum Ceramiki (3)

Dodatkowo wszyscy zwiedzający, zarówno młodzież, jak i dorośli, będą mieli okazję obejrzeć niezwykle interesującą „Multimedialną Encyklopedię Ceramiki Bolesławieckiej”. To rodzaj prezentacji, w której zawarto wiele ciekawych informacji dotyczących dziejów rodzimej kamionki. Hasła podzielono na działy; np. w zakładce „Najsłynniejsi projektanci” ujęto biogramy słynnych ceramików związanych z Bolesławcem na przestrzeni dziejów,  a w dziale „Wielki Garniec” zebrano wszystkie informacje dotyczące tego słynnego naczynia. W Encyklopedii zawarto niepublikowane dotąd materiały archiwalne poświęcone historii ceramiki bolesławieckiej, pochodzące ze zbiorów polskich oraz niemieckich bibliotek, muzeów i archiwów, m.in. z Wrocławia, Warszawy, Berlina i Velten. Najciekawsze z nich są niewątpliwie projekty naczyń z lat 1906-1921, powstałe w bolesławieckiej Szkole Ceramicznej.

Udostępnione w prezentacji materiały to tylko niewielka, wizualnie najciekawsza część dokumentacji, którą udało się pozyskać podczas realizacji projektu pn. „Multimedialna Encyklopedia Ceramiki Bolesławieckiej”, współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerem projektu jest Schlesisches Museum zu Goerlitz.

Multimedialna Encyklopedia Ceramiki Bolesławieckiej Prezentacja multimedialna w Muzuem Ceramiki

Ponadto Muzeum Ceramiki zaprasza na wystawę pn. „Cisza Dialogu”, na której zaprezentowano prace studentów i absolwentów Pracowni Rzeźba w Ceramice Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa czynna jest również w budynku przy ul. Kutuzowa do końca marca 2014 r.

 

Kategorie:
news · polecamy
  http://www.muzeum.boleslawiec.net

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  pl_PLPolish
  Bobrzanie.pl
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Szafa

  - Muszę coś zrobić z tym sadłem – usłyszałam jadowity szept Mojej Znajomej wydobywający się zza kotary sklepowej przymierzalni –...

  Zamknij