Maj 28, 2013
2241 Wyświetleń
0 0

Marta Fox i Agnieszka Tyszka w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Napisany przez

Spotkanie z Martą Fox już w środę, 5 czerwca w Galerii „Format” o godzinie 9. Agnieszka Tyszka (na zdjęciu) zaprasza do biblioteki na czwartek, 6 czerwca na godzinę 11:45.

Marta Fox jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Wydała ponad 30 książek – powieści dla młodzieży i dorosłych, zbiorów opowiadań, esejów, tomików wierszy. Jej twórczość została uhonorowana przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” – 1995 za powieść Agaton-Gagaton: jak dobrze być sobą i w 2000 roku za cykl Pierwsza miłość. Książki, po które najczęściej sięga młodzież to: Magda.doc, Paulina.doc, Paulina w orbicie kotów, Kaśka Podrywaczka, Karolina XL, Karolina XL zakochana, Iza Anorektyczka, Iza Buntowniczka.

Pisarka w sposób odważny i zarazem taktowny porusza problemy dojrzewania, pierwszej miłości. Nie unika tematów trudnych i bolesnych – nadużyć ze strony dorosłych w stosunku do dzieci i młodzieży. W 2004 roku otrzymała Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę Coraz mniej milczenia. W 2006 roku została uhonorowana odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Spotkanie z nią odbywa się w ramach projektu „Czas na czytanie i mądre wychowanie” i jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Tyszka jest absolwentką polonistyki, wydała kilkanaście książek. Urodziła się w Toruniu. Mieszka w Warszawie. Pracowała jako dziennikarka współpracując z pismami dla rodziców, publikowała także w czasopismach dla dzieci. Pisze również słuchowiska radiowe. Jej zabawne i pouczające bajki ukazywały się w telewizyjnej „Jedyneczce”.

Dla młodszych czytelników autorka napisała m.in. książki: Siostry Pancerne i pies, Bajki na astmę, Koronkowe historie oraz serię książek o Zosi z ulicy Kociej. Za Róże w garażu otrzymała w 2005 roku Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.

W książkach adresowanych do młodzieży – przepełnionych humorem i optymizmem – porusza wiele trudnych tematów. Pisze o samotności, nieumiejętności radzenia sobie z problemami. Lektury te bawiąc pokazują młodym czytelnikom, że dzięki pozytywnemu nastawieniu, wsparciu rodziny i przyjaciół da się je pokonać.

Książki Agnieszki Tyszki dla młodzieży: M jak dżem, Czego uszy nie widzą, Kroplówka z marzeniami, Kawa dla kota, Miłość niejedną ma minę, Miłość bez konserwantów, Wyciskacz do łez, Kredens pod Grunwaldem, Mejle na miotle.

Spotkanie z pisarką odbędzie się w ramach akcji “Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH” czyli X DOLNOŚLĄSKICH SPOTKAŃ PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI.

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zawalił drogę i zniszczył ogrodzenia

Dziś przed południem przy wjeździe do Bożejowic na śliskim bruku kierowca tira wiozącego drzewo stracił panowanie nad pojazdem. Auto wywróciło...

Zamknij