18 maja, 2013
2617 Wyświetleń
0 0

Borowski, Matyjewicz, Opała, Sas, Szutter i Zyga zdobywają Pragę

Napisany przez

Wczoraj w Instytucie Polskim w Pradze, w ramach programu “Poznaj Polskę” zainstalowana została wystawa artystów związanych z regionem bolesławieckim – “Sztuka miasta ceramiki”.  Wystawa jest częścią szerszego projektu zainicjowanego przez Bolesławieckie Centrum Inicjatyw Lokalnych Via Sudetica, w które zaangażowany jest również Wydział Promocji Urzędu Miasta w Bolesławcu i Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne. Projekt ten zakłada promocję Bolesławca w stolicy Republiki Czeskiej przed okresem wakacyjnym, nadchodzącym Bolesławieckim Świętem Ceramiki oraz tegoroczną Gliniadą.

Jacek Opała po raz pierwszy wystawia swoje prace właśnie w Pradze.

Jacek Opała po raz pierwszy wystawia swoje prace właśnie w Pradze.

Tegoroczne działania rozpoczęły się wczoraj otwarciem, przygotowaniem i instalacją wystawy sześciu bolesławieckich artystów – Katarzyny Sas, Marka Zygi, Czesława Matyjewicza, Edwarda Szuttera (na zdjęciu powyżej), Jacka Opały oraz “Studia Borowski”. Należy podkreślić, że w gronie doświadczonych artystów z pokaźnym dorobkiem artystycznym po raz pierwszy widzimy Jacka Opałę – do chwili obecnej kojarzonego głównie z BCIL Via Sudetica i Chatą Opałkową, której jest właścicielem.

– Można śmiało stwierdzić, że jest to chyba jedna z pierwszych takich wystaw traktujących “przekrojowo” sztukę regionu bolesławieckiego – szkło artystyczne, malarstwo, tkanina i rzeźba ceramiczna – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, wiceprezes Via Sudetica, Mariusz Lickiewicz. – Cieszę się, że mój pomysł sprzed roku dziś się materializuje i dochodzi do skutku dzięki współpracy Via Sudetica z władzami miasta, ceramikami i artystami.

Wystawa pod tytułem “Sztuka miasta ceramiki” ma trochę inną formułę niż większość wystaw, do których jesteśmy przyzwyczajeni – rozpoczyna się 24 maja bez “oficjalnego” otwarcia w formie wernisażu, kończy się zaś 20 czerwca uroczystym FINISAŻEM wystawy połączonym z prezentacją regionu bolesławieckiego przygotowaną przez Wydział Promocji Urzędu Miasta w Bolesławcu.

Praca Czesława Matyjewicza na praskiej wystawie.

Praca Czesława Matyjewicza na praskiej wystawie.

22 czerwca odbędzie się happening artystyczny, na którym bolesławieckie Glinoludy wskrzeszać będą mityczną postać praskiego Golema – postaci ważnej, aczkolwiek trochę przez Czechów zapomnianej i niedocenianej. Jednocześnie Bractwo Ceramiczne będzie miało okazję do promocji ceramiki bolesławieckiej w formie jarmarku ceramicznego.

Należy podkreślić, że czerwcowe działania promocyjne trwać będą w okresie festiwalu muzycznego UNITED ISLANDS OF PRAGUE – największego festiwalu muzycznego w Czechach – odbywającego się na wyspie Kampa przy moście Karola.

Wszystkich, którzy w tym okresie przebywać będą w Pradze zapraszamy do obejrzenia wystawy w galerii Instytutu Polskiego w ścisłym centrum Pragi przy ul. Male Namesti 1.

link do strony Instytutu:
http://www.polskyinstitut.cz/index.php?d=program&i=1097&lng=pl

Studio Borowski także przyłączyło się do prezentacji w Pradze

Studio Borowski także przyłączyło się do prezentacji w Pradze

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Borowski, Matyjewicz, Opała, Sas, Szutter i Zyga zdobywają Pragę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wykorzystali szczodrość bankomatów

Bolesławieckie bankomaty jednego z banków wypłacały więcej niż powinny. Takiej okazji kilka osób nie mogło przepuścić. Musiały oddać pieniądze ale...

Zamknij