Kwi 18, 2013
666 Wyświetleń
0 0

Sorry Polsko

Napisany przez

12 kwietnia miałem zaszczyt reprezentować Panią poseł Lidię Geringer de Oedenberg podczas uroczystego apelu w ZSOiZ im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu. Szkoła, której jestem absolwentem współorganizowała drugą edycję Szpikolady – przedsięwzięcia promującego m.in. rejestrację w banku dawców szpiku. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Sztab wolontariuszy zarejestrował 355 potencjalnych dawców! Jak nazwać trud, który został włożony przez organizatorów i same zarejestrowane osoby? I czy w ogóle jest sens go nazywać?

Różnej maści politycy i publicyści od lat wycierają sobie twarze hasłami związanymi z patriotyzmem. Przypisują sobie prawo do określania czym jest polskość i oddanie ojczyźnie. Bez zażenowania mówią w imieniu „wszystkich Polaków”. Gadające głowy wmawiają nam czego rzekomo pragniemy i w jakich ramach powinniśmy się mieścić. Na szczęście, dogmatyczne twierdzenie, że szacunek do własnego kraju można okazać tylko w boju, cierpieniu i ciągłych poświęceniach powoli odchodzi do lamusa.

Co zamiast martyrologii?

Nigdy nie twierdziłem, że pamięć historyczna to zbędny balast, a wydarzenia z przeszłości, to mało znaczące fakty. Wręcz przeciwnie. Dzięki refleksyjnemu i racjonalnemu podejściu można uniknąć wielu błędów popełnionych w naszej skomplikowanej historii, którą trzeba pamiętać, ale nie rozpamiętywać. Jestem przeciwnikiem budowania patriotyzmu i tożsamości narodowej na martyrologii, która stawia Nas w pozycji wiecznych cierpiętników. Memu sercu bliski jest patriotyzm obywatelski. Dominuje w nim współpraca, akceptowanie różnorodności i bezinteresowne działanie dla wspólnego dobra. Banały? Możliwe. Uważam jednak, że społeczeństwo rozwija się właśnie w blasku takich małych haseł, a nie wielkich i wzniosłych idei, które w swej treści mówią o walce i rozpamiętywaniu.

Szpikolada, WOŚP, inicjatywa Glinoludów i inne tego typu przedsięwzięcia, to właśnie patriotyzm obywatelski, z którym utożsamiam się całkowicie. Jednocześnie, nie twierdzę, że ktoś, kto nie wykazuje społecznego zaangażowania jest gorszym Polakiem. Sądzę tylko, że pozytywna działalność z ludźmi i dla ludzi jest ogromną wartością i korzyścią dla wszystkich.

Jestem szczęśliwy kiedy mogę obserwować tak szlachetne inicjatywy jak Szpikolada. Dzięki nim widzimy wspaniałą Polskę i uśmiechniętych Polaków. Bez zadęcia, bez patosu, ale z radością i wiarą we wspaniałe projekty.

PS. Gratulacje dla organizatorów Szpikolady!

Kategorie:
Zieliński

Psycholog biznesu. Działacz społeczny. Miłośnik kreowania dobrych smaków, fascynat joggingu i rozmów z inspirującymi ludźmi.

Komentarze do Sorry Polsko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Karol Nowak z I LO dostał indeks do szkoły policyjnej

Bolesławiecki licealista został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej i zdobył indeks Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.  Indeks jest dla niego szczególnie cenny,...

Zamknij