Kwi 9, 2013
2021 Wyświetleń
0 0

Wezwania do zapłaty abonamentu RTV

Napisany przez

W ciągu ostatnich kilku tygodni bolesławianie, którzy posiadają zarejestrowane odbiorniki radiowo-telewizyjne otrzymują wezwania do zapłaty abonamentu RTV. Poczta Polska wyposażona – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – w prawo prowadzenia administracyjnego postępowania egzekucyjnego, rozsyła do niesolidnych płatników „misyjnego podatku” upomnienia, grożąc w razie braku spłaty zadłużenia egzekucją należnego świadczenia.

Tego typu działanie ma nie tylko nakłonić dłużników do dobrowolnego uregulowania zadłużenia, ale również stanowi bezwzględny wymóg poprzedzający procedurę egzekucyjną, prowadzoną docelowo przez Urzędy Skarbowe, które w szybki i skuteczny, a przy tym mało przyjemny sposób odzyskają pieniądze. Jeśli zatem dłużnik dalej będzie unikał zapłacenia należnej kwoty, wówczas – najwcześniej po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia takiego upomnienia – Urząd będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Należy przy tym pamiętać, że w odróżnieniu od typowych świadczeń okresowych, których przedawnienie następuje po upływie trzech lat, opłata abonamentowa jako zobowiązanie podatkowe przedawnia się dopiero po upływie lat pięciu. Oznacza to, że w najgorszym przypadku, możemy więc zostać obciążeni kwotą około 1400 złotych (wraz z odsetkami i kosztami upomnienia). Dla tych , którzy samodzielnie chcieliby wyliczyć wysokość dotychczasowego zadłużenia, Poczta Polska, na swojej stronie internetowej, oferuje całkiem funkcjonalny i łatwy w użyciu kalkulator, za pomocą którego każdy może wyliczyć zaległą opłatę wraz z odsetkami.

Wbrew powszechnej opinii, korzystanie z telewizji kablowych lub satelitarnych platform cyfrowych nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu. Powyższe prowadzi do sytuacji, w której trzeba jednocześnie płacić rachunek za kablówkę i abonament….

Co więcej osoby , które są posiadaczami odbiorników telewizyjnych i radiowych, które nie zarejestrowały ich w Urzędzie Pocztowym, w ciągu 14 dni od wejścia w ich posiadanie, narażają się również na sankcję w postaci opłaty karnej w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Opłata ta podlega takiej samej egzekucji, jak należność z tytułu abonamentu.

Choć przepisy dotyczące opłat abonamentowych nie przewidują żadnych środków prawnych zezwalających na przeszukanie mieszkania, w błędzie jest ten , kto twierdzi, że nie wpuszczając kontrolera do mieszkania, uniknie opłaty za korzystanie z odbiornika radiowo-telewizyjnego. Hipotetycznie wystarczy bowiem aby listonosz dostarczający listy stwierdził że są wśród nich rachunki za telewizję kablową lub satelitarną, aby powiadomić urząd i uruchomić procedurę egzekucyjną na podstawie domniemania, że w mieszkaniu znajduje się telewizor lub odbiornik radiowy.

Jak się okazuje, przed czujnym okiem urzędu skarbowego trudno jest uciec. Najlepiej jest więc abonament RTV płacić, bądź pozbyć się odbiornika i… nie oglądać telewizji. No chyba, że korzysta się z ustawowego zwolnienia od opłaty, przysługującemu m.in. osobom: które ukończyły 75 lat; co do których orzeczono: o zaliczeniu do I grupy inwalidów, całkowitą niezdolność do pracy, lub znaczny stopień niepełnosprawności …… /art. 4 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych/. Osoby te, o nabytych uprawnieniach niezwłocznie winny poinformować Urząd Pocztowy Poczty Polskiej, a jeżeli otrzymały już upomnienie, w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania, poinformować urząd o nabytych uprawnieniach, dołączając do odpowiedzi na wezwanie stosowne dokumenty potwierdzające nabycie uprawnień celem weryfikacji przez Pocztę Polską wysokości dochodzonych należności z tytułu zaległości w opłacie abonamentowej.

[notice noticeType=”info” ]Autorem tekstu jest Waldemar Sawicki, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta. Rzecznik będzie regularnie udzielał porad na łamach portalu Bobrzanie.pl, wkrótce zajmie się sprawą platformy NC+ i praw konsumentów w tym zakresie. Rzecznik na co dzień przyjmuje w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu w Okrąglaku w poniedziałki oo godziny 8 do 16 oraz od wtorku do piątku między 7.30a 15.30, pokój nr 2, telefon 75/735 18 34. [/notice]
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Wezwania do zapłaty abonamentu RTV

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   pl_PLPolish
   pl_PLPolish
   Bobrzanie.pl
   Przeczytaj poprzedni wpis:
   Okradł 16 altanek

   Rowery, elektronarzędzia i narzędzia ogrodnicze warte kilka tysięcy złotych odzyskali policjanci, chwytając złodzieja, który za okradanie altanek może posiedzieć nawet...

   Zamknij