Wrz 19, 2012
1650 Wyświetleń
0 0

Liceum po reformie – ALO wie jak

Napisany przez

Reforma programowa polskiej szkoły zakłada, że to uczeń powinien podejmować decyzję, jakich przedmiotów będzie się uczył w rozszerzonym zakresie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Zgodnie z tym założeniem szkoły ponadgimnazjalne będą musiały tak planować lekcje i zajęcia dodatkowe, aby mu to umożliwić. Czy szkoły są na to gotowe?

Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy – tak! W dodatku ma w tym wieloletnią praktykę! Od początku istnienia szkoły każdy jej uczeń, niezależnie od wybranej klasy, ma możliwość uczenia się dowolnych przedmiotów na rozszerzonym poziomie, pod opieką doświadczonego nauczyciela.

Akademickie Liceum stanowi także odpowiedź na poszukiwania przez rodziców szkoły, która pomogłaby młodzieży odnaleźć pozytywną motywację do nauki; szkoły, która dba o wszechstronny i harmonijny rozwój osobowości ucznia przy zachowaniu czytelnego systemu wymagań i konsekwentnego egzekwowania obowiązków.

Swoją siedzibę ma w nowoczesnym kampusie PWSZ im. Witelona przy ul. Sejmowej 5, dlatego też tylko ta jedna Szkoła daje swoim uczniom możliwość realizowania części zajęć wspólnie ze studentami, mogą oni uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach oraz uroczystościach akademickich Uczelni. Ścisła współpraca z największa uczelnią tego typu w kraju daje naszym uczniom możliwość korzystania z zasobów biblioteki, wszystkich czytelni naukowych, nowoczesnych laboratoriów: chemicznego, fizycznego oraz multimedialnych pracowni językowych.

Od pierwszego roku działalności jednym z filarów szkoły było grono pedagogiczne – zespół doświadczonych nauczycieli z wieloletnią praktyką w nauczaniu w liceach, w tym również dydaktycy PWSZ im. Witelona w Legnicy. Od początku też w szkole zapewniono wysoki standard bezpieczeństwa. Podmiotem Szkoły jest uczeń, a liczebność klas pozwala na indywidualne traktowanie każdego ucznia. Nauczyciel może więc zadbać o wszechstronny i harmonijny rozwój osobowości każdego z nich.

Edukacja językowa – to podstawa programu ALO od pierwszego roku jego obecności na edukacyjnym rynku legnickim. Trzy języki obce – w tym dwa w rozszerzeniu – uzupełniły zajęcia z języka japońskiego.

Od “pierwszego dzwonka”, w celu wyrównywania szans edukacyjnych, ALO oferuje także bogaty wachlarz bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych, pozwalających na rozwijanie zainteresowań i umiejętności nie tylko uczniom wybitnym, ale również tym, którzy potrzebują więcej czasu na przyswojenie wiedzy. Właśnie dlatego w ofercie Szkoły jest trening intelektualny, zapewniający uczniom poprawę koncentracji, nabycie umiejętności szybkiego czytania, podniesienie poziomu kreatywności, zachęcenie do poszukiwania twórczych rozwiązań oraz wykorzystanie technik pamięciowych w celu wytrenowania i poprawy działania własnych zasobów pamięciowych. Wśród zajęć dodatkowych znaleźć można warsztaty medialno-teatralne, fizyczno-chemiczne, matematyczne, biologiczne oraz zajęcia poszerzające umiejętności i wiedzę uczniów z zakresu historii sztuki i rysunku oraz znajomości języków obcych.

Akademickie Liceum jest jedyną w Legnicy szkołą, która oprócz wcześniej wymienionych zajęć pozalekcyjnych (w tym wyrównawczych), zapewnia każdemu uczniowi komplet podręczników i ćwiczeń, na które w obecnych czasach rodzice muszą wydać niemałe kwoty. Oprócz tego uczniowie podczas zajęć z wychowania fizycznego bezpłatnie korzystają z basenu i lodowiska. Wszystko to w ramach czesnego, którego wysokość nie zmieniła się od początku funkcjonowania szkoły.

W drugim roku działania w ALO wprowadzony został atrakcyjny system stypendialny – ma on stanowić formę wspierania uczniów zdolnych, osiągających dobre wyniki w nauce i sporcie.

Wspaniale rozwija się współpraca z niemieckim Markgrafen Gymnasium w Karlsruhe. Wymiana uczniów, podobnie jak podróże edukacyjne zagraniczne (Włochy, Francja, Grecja, Hiszpania ) oraz krajowe (głównie do miejsc ważnych dla kultury polskiej), jest istotnym elementem edukacji realizowanej poza murami szkoły. Uczniowie pracując wspólnie nad projektem, nabywają nowe umiejętności i zawiązują międzynarodowe przyjaźnie. Edukacyjne wyprawy – zagraniczne i krajowe stanowią doskonałe uzupełnienie edukacji szkolnej, zapewniając jednocześnie wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, niezapomniane chwile „bycia razem”. Atmosfera zaufania i przyjaźni przy jednoczesnym zachowaniu czytelnego systemu wymagań są podstawą systemu wartości ALO.

Trafność wybranej drogi zweryfikowały zarówno nagrody, jakie uzyskuje szkoła i jej uczniowie oraz wyniki zewnętrznych egzaminów. Warto nadmienić, że Akademickie Liceum Ogólnokształcące już w 2006 roku, na VIII Targach Edukacyjnych, zajęło II miejsce w konkursie na najlepszą ofertę edukacyjną, a rok później I miejsce w konkursie na najlepszą szkołę.

Lata szkolne, a szczególnie okres liceum, to dla młodego człowieka czas przełomu, czas odkrywania najważniejszych w życiu spraw. Odpowiedzialna szkoła szanuje swoich uczniów, szanuje ich czas, bowiem w jej murach spędzają oni kilka lat, które nie powinny być stracone. Powinny one stanowić stabilny fundament wiedzy i charakteru. Powinny dobrze przygotować młodego człowieka do życia we współczesnym świecie, w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.

Wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli panuje przekonanie, że właśnie ze względu na przyjazną atmosferę oraz indywidualne podejście do ucznia Akademickie Liceum Ogólnokształcące to jedyna taka szkoła w regionie. Tu każdy czuje się jak u siebie.

STRONA INTERNETOWA ALO W LEGNICY

—————————————————————————

Dyrektorem ALO jest Dariusz Wędzina, bolesławianin niegdyś będący Redaktorem Naczelnym lokalnej telewizji bolesławieckiej a także kierownikiem Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu.

 

https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kozacy odwiedzili Bolesławiec

13 września 2012 roku w Bolesławcu pojawiła się grupa Kozaków Dońskich z Obwodu Rostowskiego w Rosji. Rosjanie przybyli do miasta...

Zamknij