Paź 19, 2010
872 Wyświetleń
0 0

Łysy kandydat

Napisany przez

W ogóle to muszę przyznać, że w kampanii Bogdana czy Bogusława Nowaka najbardziej frapuje mnie motyw strażaka. Na początku myślałam, że to echo jakiegoś młodzieńczego przeżycia – być może Nowak był jako dziecko świadkiem pożaru, widział heroiczną akcję strażaków, ich odwagę, sprawność, tężyznę fizyczną i gdzieś tam w odmętach Nowakowego mózgu wykształcił się etos strażaka-bohatera, strażaka-zbawcy, Superstrażaka. Strażak Winkelriedem narodów.

Dopiero dzisiaj doznałam iluminacji – Nowak jest człowiekiem teatru (pantomimicznego, ale zawsze), a strażak w jego kampanii wyborczej stanowi proste odniesienie do dramatu Eugène Ionesco. W jednej ze scen „Łysej śpiewaczki” pojawia się bowiem postać Strażaka właśnie, wygłaszając kwestię (cytat pewnie niedokładny, bo z pamięci):

Sumienny lekarz umiera razem z chorym, kiedy nie potrafi go wyleczyć. Wszyscy lekarze to szarlatani i wszyscy chorzy też. Tylko straż pożarna jest porządna w Anglii.

No więc właśnie. Ionesco. Teatr absurdu. I Bogdan Nowak. Mim. Kandydat na prezydenta.

http://www.malgorzata.mieloch.net

Przez szereg lat związana z Bolesławcem, od roku 2008 mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. Mól książkowy, surferka, domatorka, gospodyni domowa, kolekcjonerka osobliwości.

Komentarze do Łysy kandydat

 • Ja też mam taką nadzieję, bo może im (tym innym kandydatom) być łyso, że nikt się nimi nie interesuje ;-)

  Lolka 19/10/2010 22:09 Odpowiedz
 • Inni raczej mało ciekawi…. w sensie barwni, nie jest to super plusem ale daje fajne pole do zabawy.

  mariusz 19/10/2010 13:39 Odpowiedz
 • Ja głęboko wierzę w to, że Małgorzata skupi się również na innych kandydatach : )

  Bernard 19/10/2010 12:52 Odpowiedz
 • @mjm – to bardzo interesująca interpretacja. Chciałbym jednak zauwazyć, że łysych kandydatów mamy dwóch. Drugi z nich zafascynowany jest inną postacią z klasyki – Hitmanem.

  Zacytujmy źródła: “Hitman – seria czterech części gier komputerowych, w której gracz wciela się w płatnego mordercę, (agenta 47). Hitman łączy klasyczne cechy gier akcji z elementami logicznymi i taktycznymi. Rozgrywkę ogląda się z perspektywy trzeciej osoby lub po naciśnięciu klawisza F1 z z perspektywy pierwszej osoby”.

  Bruner 19/10/2010 11:41 Odpowiedz
 • Oj, Benek, Benek, jesteś zakręcony jak świński ogon : )

  JoanDark 19/10/2010 09:02 Odpowiedz
 • przepraszam, już poprawiłem

  Bernard 19/10/2010 09:01 Odpowiedz
 • da capo al fine ?

  JoanDark 19/10/2010 07:13 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
“Pan od historii” Przemysława Filipowicza

  Zapraszamy do obejrzenia na bobrzanach nowego filmu Przemysława Filipowicza. "Pan od historii" dziś ma swoją premierę. Tytułowym panem od...

Zamknij