kwi 26, 2011
10590 Wyświetleń
2 0

„Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej”…

Napisany przez

… to tytuł wystawy, którą można oglądać od  29 kwietnia 2011 r. w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14. Na ekspozycji, przygotowanej z myślą o uczczeniu niezwykłego wydarzenia, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II, zaprezentowano około 120 medali upamiętniających wydarzenia związane z postacią Ojca Świętego, począwszy od momentu wyboru na Papieża, poprzez miejsca Jego pielgrzymowania i kolejne rocznice pontyfikatu.

Większość medali wykonana jest techniką odlewu oraz bicia stemplem. Powstały one w różnych zakątkach świata – we Włoszech, na Litwie, w Australii oraz oczywiście w Polsce. Wśród nich znajduje się medal wybity w brązie z okazji XVII rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II projektu włoskiego rzeźbiarza Francesco Caldarella. Przy tworzeniu projektu rewersu artysta inspirował się freskiem Michała Anioła ze sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawione tu „Stworzenie Adama” nawiązywać miało do opublikowanej w 1995 r. encykliki papieskiej „Evangelium Vitae”.

Spośród powstałych w Polsce szczególnie interesujący jest medal zaprojektowany przez wybitnego rzeźbiarza – Czesława Dźwigaja w formie ołtarzyka polowego. Ma on kształt tryptyku z zamykanymi, ruchomymi skrzydłami. Na uwagę zasługują także medale autorstwa profesora Józefa Stasińskiego, które mają ciekawą formę i wysoką wartość artystyczną. Na jednym z nich wizerunek Papieża, z reguły prezentowany w popiersiu, został przedstawiony bardzo dynamicznie – całopostaciowo z profilu.

Nieregularne płaszczyzny i nietypowe kształty medali odlewanych, umożliwiające tworzenie malarskich efektów preferował Zbigniew Łukowiak, autor projektów ponad 300 medali lanych, wśród których na uwagą zasługuje ten, upamiętniający III wizytę Jana Pawła II w Polsce, w czerwcu 1987 r.

Gości, zwiedzających wystawę, którzy pragną uczcić niezwykle podniosłe wydarzenie, jakim jest beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II, organizatorzy zachęcają do wpisywania się do księgi pamiątkowej, wystawionej w sali ekspozycyjnej.

Prezentowane na wystawie medale pochodzą ze zbiorów wałbrzyszanina – Adama Tyszera. Ekspozycji towarzyszy pokaz prac – medali, plakiet i statuetek, autorstwa gdańskiego artysty-rzeźbiarza Piotra Soleckiego, które udostępniła wdowa po nim – Wiesława Solecka.

TEKST i ILUSTRACJE: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

 

Kategorie:
polecamy
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do „Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej”…

  • Tak se myślę, że to i tak lepsze niż wystawa fot z pogrzebu na 10 kwietnia : )

    Bernard 28/04/2011 13:19 Odpowiedz
  • Dla mnie zaprezentowane medaliony są kiczem. Dążymy do spotkania z przedmiotami ,które są kiczem i mówią nam nam o brzydocie i lichości danego przedmiotu. Kicz definiuje się jako przedmiot wykonany z przepychem, ale zupełnie pozbawiony gustu. Kicz to kompozycja plastyczna, utwór literacki, film itp. o małej wartości artystycznej.
    Dlaczego tak piszę??…Ponieważ mimo, że medaliony pochodzą z pracowni prof.Comego i Nowakowskich na taki tytuł zasługują.
    Dyrektorze Tubaj…? Do dzieła!!

    mysza 27/04/2011 20:41 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish