18 marca (w sobotę) od godz.18 wystąpią dorośli tancerze Szkoły Tańca Tierra Flamenca oraz zaproszona amatorska szkoła Companeras Flamencas z Legnicy tańcząca pod kierunkiem Lili Bochenkiewicz z Wrocławia.
– Festiwal tańca orientalnego i flamenco odbywa się od 2008 roku – mówi jego twórczyni, Elżbieta Eisenblatter ze szkoły Tierra Flamenca. – Wydarzenie to ma na celu promocje idei aktywności i rozwoju twórczego mieszkańców naszego regionu, w tym dzieci i młodzieży poprzez taniec oraz zaprezentowanie szerszemu gronu odbiorców kultury Orientu i Flamenco. Poprzez organizację festiwalu mamy możliwość współpracy z choreografami z innych krajów, co wpływa bardzo pozytywnie na rozwijanie umiejętności tanecznych oraz na przyjazne pogłębianie kontaktów międzyludzkich.
Na festiwal składa się szereg imprez, takich jak: koncert w wykonaniu dzieci, warsztaty z gwiazdą festiwalu, pokaz mody strojów flamenco, wystawa malarstwa o tematyce flamenco, wykłady na tematy związane z tańcem.
Całe wydarzenie uwieńczone jest koncertem finałowym, na który składa się występ zaproszonego gościa specjalnego oraz tancerek amatorek prezentujących efekty cotygodniowych treningów.
Pierwsze dwa festiwale (2008, 2009) miały kameralny charakter, pokaz tańca dla rodzin i przyjaciół.
Na III Festiwal (2010) po raz pierwszy została zaproszona profesjonalna tancerka tańca orientalnego Debora (Deby Moreira) z Görlitz.
IV Festiwal (2011) – gwiazdami byli: tancerka flamenco Mariposa (Marion Heinz) , gitarzysta Hartmut – el Portero oraz śpiewaczka Ina la Viajera z Berlina.
V Festiwal (2012) – tancerz tańca orientalnego – Zadiel (Mehmed Sasmaz) z Turcji.
VI Festiwal (2013) – tancerka tribalu Maja (Maja Bauermeister) z Berlina.
VII Festiwal (2014) – Compañía Flamenca „LOS PAYOS” w składzie: Marta Robles (Marta Dębska) – taniec z Warszawy
Arturo „el Polaco” – gitara z Warszawy
Rubín da La Ana – śpiew z Hiszpanii
Podczas VIII Festiwalu (2015) mogliśmy podziwiać gwiazdy światowej klasy tańca orientalnego – Beatę i Horacio Ciufentes z Berlina.
Gitarzysta flamenco Damian Kowaliński i śpiewak z Hiszpanii Nino Soto byli gośćmi dziewiątego Festiwalu w roku 2016.
– Oprócz uczestnictwa w cotygodniowych zajęciach około czterdziestu kobiet, koncertujemy nie tylko w Polsce, ale także za granicą (m.in. w Czechach, Berlinie czy Görlitz), promując z jednej strony taniec, a z drugiej nasz piękny region – mówi Elżbieta Eisenblatter. – Poza tym chętnie uczestniczymy w imprezach charytatywnych takich jak: WOŚP, Szpikolada, czy bale charytatywne.