Nader interesująco zapowiada się ostatni tydzień maja w Teatrze Starym. Poniżej szczegóły:
25 maja, godz. 17:00 – Koncert z okazji Dnia Mamy – zaprezentują się najmłodsze dzieci z pracowni tanecznej. Maluszki, Takcik 1, Takcik 2 oraz Brzdące zaprosiły do występu swoje mamy, przy których czują się bezpiecznie i pewnie, mogąc robić z nimi naprawdę wszystko – również tańczyć i śpiewać. Wiele prezentacji nawiązuje do codziennych zajęć naszych Mam, dzięki którym pociechy mogą funkcjonować naprawdę beztrosko – mowa tu o pieczeniu ciast, układaniu do snu czy robieniu porządków.
26 maja, godz. 17:00 – trzy spektakle:
1. „TU-ZIEM-SCY” grupy teatralnej RE/AKTOR, spektakl na podstawie poezji Mirona Białoszewskiego, teatr otrzymał III Nagrodę na 33. Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi.
2. „Matki” Teatru „Dziewiątka” z ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, spektakl na kanwie powieści Teodory Dimowej o wydarzeniach w bułgarskiej szkole. Otrzymał Grand Prix podczas XII Młodzieżowych Zatargów z Teatrem oraz I Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu „Chochoł” we Wrocławiu.
3. „Utwory solowe na głosy…” grupy teatralnej dorosłych Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu, premiera i debiut sceniczny grupy na podstawie tekstów Swietłany Aleksiejewicz – wojna widziana oczami kobiety, wojna z tęsknotą za kobiecością i lekkością. Aleksiejewicz zbierała opowiadania kobiet przez kilka lat i kilka lat czekały one na wydanie.
Scenariusz i reżyseria wszystkich spektakli – Aneta Ćwieluch, scenografia – Roman Grzegorzewski, opracowanie muzyczne – Andrzej Malcher, opracowanie świateł – Adrian Dragon.
27 maja, godz. 17:00 – Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” zaprasza na Kaszuby. „Kaszëbsczé nótë” to widowisko muzyczno – taneczne, podczas którego przeniesiemy się na Kaszuby, usłyszymy kaszubską muzykę i zobaczymy charakterystyczne tańce z tego regionu takie jak: wesoła Welewetka, Okrąc so wkół, skoczny Koseder, dumny Koses, Kowal, Szewiec, popisowy Dżek czy burzliwy Wołtok. Poznamy legendy i zwyczaje kaszubskie – o tym jak Bóg stworzył Kaszuba i co oznaczają kolory haftów kaszubskich. Dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec” zaprezentują się w kolejnej odsłonie ich podróży po regionach Polski i otworzą przed widzami inny świat folkloru, tradycji i zwyczajów. Do tańca i śpiewu zagra kapela wzbogacona o diabelskie skrzypce.
29 maja, godz. 19:00 – Wesoły koncert warsztatów wokalnych MDK. Dzieci i młodzież rozwijający swoje talenty na zajęciach wokalnych MDK zaproponują widzom zestaw raczej wesołych piosenek. Wszystkie w języku polskim, wszystkie z akompaniamentem żywego zespołu. Usłyszymy m. in. utwory z repertuaru K. Prońko, M. Ostrowskiej, A. Andrusa. Będzie wesoło i na wesoło. Najmłodsza osoba prezentująca się na scenie ma 8 lat, najstarsza 58. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy lubią się czasem uśmiechnąć i chcą posłuchać dobrej, polskiej muzyki.
31 maja, godz. 16:00 – Bajkoczytanie – comiesięczne czytanie bajek dzieciom na scenie Teatru Starego, czasem również przez nie same.
Zaraz po Bajkoczytaniu zobaczymy jeszcze trzy spektakle tego dnia:
1. „Król Bul” Teatru Klaps. W zabawnym przedstawieniu reż. Iwony Banasiak wystąpią nauczyciele i pracownicy Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych oraz Stowarzyszenia Wspólna Radość.
2. „Bajka o chciwym Ahmedzie” – P R E M I E R A grupy RE/AKTOR, spektakl przygotowany w trakcie zaledwie jednomiesięcznych, ale bardzo intensywnych warsztatów teatralnych. W całości wykonany w technice czarnego teatru – a cóż ten tajemniczy termin oznacza? Przyjdźcie, aby przekonać się na własne oczy, bo takich wrażeń w Teatrze Starym jeszcze nie było! Scenariusz i reżyseria Aneta Ćwieluch.
3. „Kopciuszek” – przedstawienie grupy teatralnej „Szept” to współczesna wersja Kopciuszka na wesoło, pełna humoru i niespodzieanych zwrotów akcji. Reżyserem spektaklu jest Alicja Gajewska.