lut 1, 2014
2080 Wyświetleń
5 0

Noc Młodego Monodramu – 4 spektakle za 15 zł!

Napisany przez

Ostatni dzień lutego będzie teatralną ucztą dla bolesławian. Na scenie Teatru Starego zagoszczą spektakle, dla których ta właśnie scena wydaje się być stworzona – monodramy. Znakomite, nagradzane, dające do myślenia, świetnie wykonane. Od godziny 18 będzie można obejrzeć cztery spektakle za jedyne 15 zł. Tego nie można przegapić!

Oto proponowane monodramy:

MATEUSZ NOWAK „TEATRALNOŚĆ” 

mateusz nowak1 fot. bartek zurawskina motywach fragmentów utworów Bernarda-Marie Koltèsa, Łukasza Rippera i Michała Walczaka

scenariusz i wykonanie: Mateusz Nowak, reżyseria: Stanisław Miedziewski

premiera: 21 października 2011, Laureat „Sam na Scenie”, Słupsk 2011

czas trwania: 40 minut

Aktor, recytator, animator kultury, instruktor teatralny. Pracuje w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” w Lublinie. Współpracuje z Pracownią Słowa Centrum Kultury w Lublinie. Doktorant w Zakładzie Historii Języka Polskiego i Dialektologii (Wydział Humanistyczny UMCS w Lublinie). Prowadzi liczne warsztaty i projekty dotyczące kultury żywego słowa i recytacji. Współorganizuje Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa oraz Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Słowa i Teatru.

Monodram „Teatralność” został oparty na fragmentach: „Nickel Stuff”, „Samotności pól bawełnianych”, „Roberto Zucco”, „Fragmentów mojego życia” Bernarda-Marie Koltèsa, „Rzeczy o samotności” Łukasza Rippera i „Szamana” Michała Walczaka. Monodram Nowaka jest przedstawieniem metateatralnym, ukazującym różnorodne odcienie i znaczenia teatralności. Reżyserem przedstawienia, które zdobyło już wiele nagród na przeglądach i festiwalach teatrów jednego aktora, jest Stanisław Miedziewski – twórca Sceny Monodramu przy Teatrze Rondo w Słupsku, absolwent PWSFTViT w Łodzi, stażysta w Berliner Ensamble.

Nowak przełącza się między odgrywanymi przez siebie postaciami z łatwością schizofrenika o wielu walczących osobowościach. Niezależnie, czy oglądamy go w konwencji dramatycznej, czy komediowej, nie można oderwać wzroku od jego twarzy, którą z łatwością potrafi wyrazić skrajne uczucia: powagę, pogardę, rozbrajającą konsternację lub młodzieńczą zalotność (Anna Diduch, „Nowa Siła Krytyczna”, 17 V 2012).

JAGODA RALL „KALINA”

jagoda rall-fot. filipina krawczykiewicz wg piosenek Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów oraz fragmentów filmów z udziałem Kaliny Jędrusik

scenariusz, reżyseria i scenografia: Jagoda Rall

premiera 24.03.2011, laureatka „Sam na Scenie”, Słupsk 2011

czas trwania: 50 min

Młoda aktorka pochodząca z Tarnowa. Absolwentka Szkoły Aktorskiej im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Od 2013 roku aktorka Teatru Nowego w Rzeszowie. Uczestniczka wielu konkursów i festiwali teatralnych w kategorii teatrów jednego aktora. Laureatka 55 edycji OKR z autorskim monodramem o Isadorze Duncan oraz 56 edycji OKR, również z autorskim monodramem o Kalinie Jędrusik. Ze swoją „KALINĄ” zdobyła II nagrodę, nagrodę publiczności oraz zaproszenie na międzynarodowe spotkania Teatrów Jednego Aktora do Torunia, gdzie jako najmłodsza z uczestników otrzymała Nagrodę Szczebel do Kariery. Ma na swoim koncie kilka kreacji aktorskich m.in. Clelię w „Szalonej Grecie” S. Grochowiaka (reż. A. Dziedzic ), Adelę w „Domu Bernardy Alba” Lorci (j.w.), Pannę X w „Silniejszej” Strindberga (reż. M. Gnatowska). W latach 2009/2010 uczestniczyła w projektach stowarzyszenia Teatralnego Mumerus z Krakowa m.in. „Kartka na cukier”, „Papkin i inni” (oba pod nadzorem W. Hołdysa).

Na deskach Teatru Nowego w Rzeszowie debiutowała w roli Basi Baczyńskiej w spektaklu pt. „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o K.K.Baczyńskim” w reż. Przemysława Tejkowskiego.

Zmierzenie się z Kaliną, jej legendą, seksapilem, urodą i stu tajemnicami oraz tysiącami plotek, to już rodzaj bohaterstwa w samym zamierzeniu. Jagodzie udało się nie tylko urodą upodobnić do wszechstronnie utalentowanej aktorki, ale też znaleźć jej sposób poruszania, mimikę i nawet próbować naśladować jej głos z charakterystyczną lekką chrypkę, która zwłaszcza w piosenkach brzmiała porywająco.

Jagoda w tej swojej „Kalinie” jest oczywiście nie tylko pyszna, urocza, ale też pobudza apetyt na więcej. (…)

Nagrody, które już zdobyła mówią same za siebie…(Krzysztof Kucharski).

MAŁGORZATA DWULIT „MALOWANE”

malgorzata dwulit fot. b.zurawski

na podstawie powieści Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”

scenariusz: Małgorzata Dwulit, Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska

reżyseria: Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska

premiera: marzec 2013, laureatka „Sam na Scenie”, Słupsk 2013

czas trwania: 30 min.

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego, od 5 lat związana z Teatrem Rondo w Słupsku. Z jednej strony jest laureatką olimpiady biologicznej, z drugiej – od lat bierze udział w ogólnopolskich konkursach recytatorskich. „Malowane” to jej pierwsza próba przygotowania własnego spektaklu w konwencji teatru jednego aktora. Inspiracją do powstania scenariusza były dwie powieści: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz i „Dziewczyny wojenne” Łukasza Modelskiego. Modelski pisze „wojna nie była czymś, w co bawiły się dzieciństwie. Nie stroiły się w oficerki, nie chciały być żołnierzami. Wojna była jak zjazd po poręczy, który zaczęły jako dziewczyny, a skończyły kobiety.”

Spektakl opowiada historię dziewczyny, dla której wojna zaczęła się, kiedy miała 15 lat. Postać została zbudowana na podstawie życiorysów wojennych dziewczyn z powieści Swietłany Aleksijewicz. Tytuł „Malowane” zapożyczony został natomiast od Łukasza Modelskiego, który tak nazywa „dziewczyny wojenne”. Na wojnę szli zawsze „chłopcy malowani” albo „ułani, ułani malowane dzieci”, a to przecież dziewczyny chciały być piękne „jak malowane”.

Małgorzata Dwulit świetnie poradziła sobie z wykreowaniem postaci młodej, jeszcze niedoświadczonej, ale już wkrótce ciężko doświadczanej przez los. Sprawnie połączyła cechy kobiety i żołnierza (Katarzyna Mikołajewska, Teatralia Wrocław).

KAMILA WINKLER „TAM”

kamila winkler

na podstawie tekstu Nicolety Esinencu „Fuck you, Eu.Ro.Pa!”

scenariusz, reżyseria: Małgorzata Paszkier

premiera: kwiecień 2013, laureatka „Sam na Scenie”, Słupsk 2013

czas trwania: 30 min.

Absolwentka Animacji Kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Aktorka Teatru PiiiP z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, instruktor dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, recytatorka, animator kultury. Laureatka wielu festiwali teatralnych m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii Teatrów Jednego Aktora w Słupsku, Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramów „Bamberka” w Gorzowie Wlkp. oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramu „42-200” w Częstochowie.

Historia dziewczyny, która w komunistycznej rzeczywistości próbuje odnaleźć kawałek swojego miejsca. Młoda, zbuntowana, pełna nadziei, a w końcu rozczarowania. Rozlicza swój kraj za dzieciństwo, strajki, zakłamanie i czerwień, która uderza ją w twarz i którą nosi w sercu. Chce za wszelką cenę odnaleźć szczęście i szuka go w Europie… Spektakl o tęsknocie i poszukiwaniu siebie.

Laureatka „Sam na Scenie”, Słupsk 2012

28.02.2014 / godz. 18;00 / Teatr Stary / bilet na wszystkie 4 monodramy – 15 zł

Bilety są już do nabycia i rezerwacji telefonicznej w Młodzieżowym Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego (ul. Grunwaldzka 5) od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 – 17:00. Nr tel: 531 436 866 / 75 644 65 65.

Kategorie:
polecamy
http://www.mdkboleslawiec.pl

Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu wprowadzając swoich wychowanków w świat kultury realizuje myśl pedagogiczną, że wychowanie poprzez sztukę jest wychowaniem dla przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish