lip 1, 2013
1680 Wyświetleń
0 0

Polsko – czeska Noc Kupały

Napisany przez

Piątkowe popołudnie i wieczór na dziedzińcu Muzeum Ceramiki przy ulicy Mickiewicza było muzyczną i tradycyjną ą Świętojańską. W ramach projektu „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim” 28 czerwca można było wziąć udział w warsztatach robienia biżuterii, posłuchać wspaniałej dawnej i współczesnej muzyki czeskiej i obejrzeć spektakl „Panny i wianki” Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Wszystko najwyższej próby.

IMG_0951

Muzeum Ceramiki i Krkonošské muzeum Vrchlabí, chcąc przybliżyć dawne zwyczaje nasze i naszych sąsiadów, przygotowały w piątkowe popołudnie i wieczór szereg imprez tematycznych: warsztatów, pokazów, koncertów pod wspólnym tytułem „Tradycje świętojańskie na pograniczu polsko-czeskim”

Obchody rozpoczęły się o godz. 14.00 pokazem „Życie w Karkonoszach w XIX w”,  prezentacją dawnych prac i zajęć domowych wykonywanych będzie przez rekonstruktorów z Czech. Wszyscy zainteresowani nie tylko mogli zobaczyć, ale także spróbować koszenia tradycyjną kosą, wicia wianków czy układania kompozycji z zasuszonych roślin. W tym samym czasie prowadzone były warsztaty wykonywania biżuterii.

IMG_0889

O godzinie 18 wystąpił zespół L’Arrache-Coeur z Czech (foto powyżej) i koncert ten to była uczta dla uszu. Słuchacze mieli do czynienia z czeską muzyką, dworską i ludową, ale brzmienie zespołu kojarzyło się także z muzyką klezmerską. Kto chciałby wiedzieć co stracił, może posłuchać fragmentu:

Potem przyszedł czas na mieszkankę folku i jazzu a kulminacyjnym punktem wieczoru było widowisko muzyczno-taneczne „Panny i wianki”, które rozpoczęło się o godz. 21.30. Spektakl, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bolesławiecka”, przybliżył widzom w naturalny sposób obyczaje i tradycje Nocy Kupały.

Imprezom towarzyszyła plenerowa wystawa fotograficzna „Tradycje świętojańskie Czech”. Ekspozycję będzie można oglądać w muzealnym parku do końca lipca br.

 IMG_0953


Więcej zdjęć możecie zobaczyć TUTAJ.

Projekt „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 (nr proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)

Projekt „Zahrady živé kultury – ochrana společného dědictví polsko-českého pohraničí” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PL 2007-2013 (č. proj. PL.3.22/3.2.00/11.02560)

logo cz-plnoc

https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish