sty 22, 2013
4025 Wyświetleń
0 0

Wznowienia książek o Polskiej Miedzi

Napisany przez

Okładka książki Polska Miedź, Jan PaździoraW  grudniu 2012 r. z okazji Dnia Górnika ukazały się wznowienia dwóch książek związanych z górnictwem rud miedzi na ziemi bolesławieckiej.  Pierwsza to wydanie drugie, poprawione i uzupełnione książki autorstwa Jana Paździory pt. POLSKA MIEDŹ 1945-2010 ss. 240 – Wydawnictwo Proart Bolesławiec 2012 r.

Autor dokonuje w niej periodyzacji historii Polskiej Miedzi na trzy okresy:

Pierwszy, to historia Starego Zagłębia Miedziowego zlokalizowanego w powiatach bolesławieckim i złotoryjskim, którego budowę rozpoczęto w listopadzie 1938 r. przez niemiecką firmę Berg und Hütten Aktiengesellschaft i przerwaną w wyniku działań wojennych w 1944 r. Okres po roku 1945 to początek tworzenia polskiej miedzi przez powołanych pełnomocników rządowych w celu zabezpieczenia istniejącego majątku. Następnie opisano funkcjonowanie Ekspozytury Górniczej ZZMN w Bolesławcu, aż do powołania w grudniu 1949 r. jednostek gospodarki uspołecznionej tj. ZG „Konrad” w budowie, ZG „Lena” w budowie oraz ZG-H „Wizów”. W późniejszym okresie utworzono Hutę Miedzi „Legnica” (1951 r.), ZG „Nowy Kościół” (1952 r.) i ZG „Lubichów” (1956 r.). Następnie przedstawiono historię górnictwa w Starym Zagłębiu, systemy eksploatacji rudy miedzi, postęp techniczno-organizacyjny oraz dwie katastrofy wodne w kopalni „Konrad”.

Drugi okres, to geneza LGOM, odkrycie wielkiej polskiej miedzi przez inż. Jana Wyżykowskiego i budowa nowych Zakładów Górniczych: „Lubin”, „Polkowice”, „Rudna” i „Sieroszowice” oraz nowych Hut Miedzi: „Głogów” i „Cedynia”. Następnie ukazano ewolucję przekształcania pierwszego podmiotu w Nowym Zagłębiu Miedziowym – Zakładów Górniczych „Lubin” w budowie (1960 r.), w KGHM w budowie (1961 r.) w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi (1969 r.), aż do uzyskania formy koncernu miedziowego z wyodrębnionym Zarządem w lipcu 1970 r. W okresie budowy LGOM powstaje 12 zakładów zaplecza produkcji pomocniczej i naukowo-badawczej. Taki stan przetrwał do września 1991 r.

Trzeci okres, to przekształcenie KGHM z przedsiębiorstwa państwowego w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa pod nazwą KGHM Polska Miedź SA i zarejestrowaną w Sądzie w dniu 12 września 1991 r. W tym fragmencie opisano proces przekształceń własnościowych i strukturalnych zakładów zaplecza poprzez działanie Funduszy Inwestycji Kapitałowych jak Dolnośląska Spółka Inwestycyjna SA i KGHM Metale SA oraz wyodrębnienie z ciągu technologicznego kopalń Oddziałów: Zakłady Wzbogacania Rud i Zakładu Hydro-technicznego oraz z kopalń i hut Działów Kontroli Jakości i utworzenie Centrum Badań Jakości Spółka z o.o.. W wyniku tych działań wytworzył się Holding Miedziowy i Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A.

Ostatni fragment mający charakter suplementu (dokumentacji) zawiera kalendarium ważniejszych wydarzeń w historii Polskiej Miedzi, zestawienie kadry kierowniczej oraz dokumentację wydobycia i produkcji wybranych asortymentów, schematy organizacyjne oraz przypomnienie zasłużonych pracowników w ustępie zatytułowanym „Kadry decydują o wszystkim”. Synteza działalności kończy się czterema biogramami głównych twórców KGHM z okazji Jubileuszu 50-lecia, a także 113 biogramami pionierów, budowniczych i kadry kierowniczej Polskiej Miedzi.

Pierwsze wydanie opracowania pt. „POLSKA MIEDŹ 1945-2010” zostało pozytywnie ocenione przez środowisko miedziowców, wymownym przykładem może być recenzja prof. Konrada Wanielisty opublikowana w Roczniku bolesławieckim – 2011 r. Po lekturze książki było wiele sugestii w sprawie II wydania książki, jednocześnie padło kilka propozycji w sprawie uzupełnienia treści czy zamieszczenia dodatkowych biogramów. Dlatego nowe wydanie zawiera zapis „wydanie II poprawione i uzupełnione“ co znajduje wyraz w następujących fragmentach:

1. dokonano kilku poprawek typu korektorskiego i nielicznych aktualizacji w biogramach dotyczących głównie wydarzeń losowych,

2. w zakończeniu części opisowej wymieniono jednostki gospodarki uspołecznionej, które były wiodącymi podmiotami w realizacji budownictwa wielkiej Polskiej Miedzi w zakresie górnictwa, hutnictwa i budownictwa infrastruktury powierzchniowej,

3. dopisano dodatkowo dziesięć biogramów w tym czterech przedstawicieli hutnictwa, trzech górnictwa, jednego geologa, jednego przedstawiciela nauki oraz jednego pioniera Polskiej Miedzi.

4. w posłowiu nadmieniono o zmianach kadrowych w zarządzaniu Polską Miedzią, w interwale pomiędzy I a II wydaniem książki.

 

Druga wznowiona pozycja to nowe wydanie książki pt. „Tadeusz Zastawnik – człowiek Polskiej Miedzi – 13 pierwszych lat z historii KGHM” ss. 286 w opracowaniu Barbary Folty, wydanej nakładem KGHM Polska Miedź S.A. Wydawca Folta, Lubin-Wrocław 2012 r.

Drugie wydanie książki „Tadeusz Zastawnik – człowiek Polskiej Miedzi” rozszerzone zostało o fragmenty pracy doktorskiej Barbary Folty, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Wrzesińskiego i obronionej w lipcu 2012 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Tadeusz Zastawnik – twórca kombinatu i pionierzy Polskiej Miedzi, Stare Zagłębie Miedziowe i trzynaście pierwszych lat z historii KGHM”.

Informacja nadesłana przez Jana Paździorę.

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish