Wczoraj w Jeleniej Górze podczas gali z okazji dwudziestolecia Euroregionu Nysa wręczono nagrody INNOVATION 2011 za najlepsze innowacje mijającego roku. Laureatem pierwszej nagrody w kategorii Najlepsza Innowacja został bolesławiecki NavSim a drugiej – bolesławiecki Nantes. Bolesławicka firma Edir dostała drugą nagrodę w kategorii Najlepsza współpraca transgraniczna. Nagrody wręczali prezydenci Euroregionu.
Innowacja NavSimu to Silnik renderu obrazu komputerowego dla map nawigacyjnych IMO S63/S57. Z badań rynkowych przeprowadzonych przez NavSim Polska wynika, że niechęć użytkowników do stosowania technologii komputerowych w nawigacji wynika z braku zobrazowań przypominających mapy papierowe, do których użytkownicy są przyzwyczajeni. Jednocześnie dynamiczny wzrost ilości użytkowników szlaków żeglownych powoduje spadek bezpieczeństwa podróży na morzu.
W chwili obecnej stan technologii zobrazowań cyfrowych map morskich pozwalał jedynie na uproszczone wyświetlanie elementów wektorowej mapy nawigacyjnej lub zgodne z mapą papierową wyświetlanie przestarzałych map rastrowych.
– Po dwóch latach badań stworzyliśmy własny, unikalny kod (silnik), w wyniku którego przy minimalnym zużyciu zasobów procesora (do 10%) użytkownik otrzymuje obraz standardu S57 podobny do tego jaki widzi na mapie papierowej, odświeżany z częstotliwością 60 Hz. Technologia ta pozwala również na obrazowanie, praktycznie w czasie rzeczywistym, skomplikowanych zjawisk pogodowych nad lądami i wodą przyczyniając się do szybkiego i taniego prognozowania pogody oraz analizy niekorzystnych zjawisk meteorologicznych jak również do wizualizacji 3D precyzyjnych przestrzennych zobrazowań kartograficznych. – mówi Joanna Musiał-Pietraszkiewicz z NavSim Polska. – Silnik renderu stanowi dziś podstawę tworzonych przez nas morskich systemów nawigacyjnych, systemów analizy danych pogodowych, systemów ostrzeżeń nawigacyjnych oraz systemów cyfrowej wymiany informacji ląd-woda-ląd.
Ze zobrazowań i technologii NavSim korzystają już dzisiaj żeglarze, rolnicy i budowlańcy w zakresie precyzyjnych i spersonalizowanych prognoz pogody, lotnicy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, piloci morscy, nawigatorzy statków morskich, olimpijczycy i ostatnio kapitan Roman Paszke, który za kilka dni zmierzy się z bardzo trudnym zadaniem samotnego opłynięcia Ziemi pod wiatr. Szczególnie w jego przypadku zobrazowania nawigacyjne i pogodowe mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia.
Druga nagroda dla Nantes to ukoronowanie prac nad pastę do zębów.
– Dziękuję bardzo za tę nagrodę, dziękuję szanownej komisji konkursowej i moim współpracownikom z laboratorium Nantes, dzięki którym powstała nagrodzona pasta do zębów – mówi prezes Nanolaboratory Nantes, Zdzisław Oszczęda. – Jej wyróżnienie to kolejna nagroda pokazująca również nam samym, jak ważne może być to, co robimy.
Pasta Nantes to produkt nowatorski. Wykorzystując patent Polskiej Akademii Nauki i 160 tys. złotych z unijnej dotacji na innowacje (i dokładając drugie tyle z własnej kieszeni) Nantes uruchomił produkcję leczniczę pasta o wyjątkowych właściwościach oparta na nanocząsteczkach hydroksyapatytu, czyli łatwo przyswajalnego wapnia, materiału stosowanego przy pobudzaniu regeneracji kości w ubytkach kostnych. Pasta do zębów NANTES zapewnia najlepszą ochronę przed chorobami przyzębia, próchnicą i kamieniem nazębnym. To także pasta profilaktyczna, warta użycia przy chorobach dziąseł. Zachęcona sukcesem rynkowym pasty z hydroksyapatytem firma Nanolaboratory Nantes uruchamia właśnie produkcję wybielającej pasty do zębów.
Bolesławicka firma Edir produkująca m.in. płaszcze kąpielowe dostała drugą nagrodę w kategorii Najlepsza współpraca transgraniczna.
Strona polska jest tegorocznym organizatorem Nagrody Innowacji, w jej imieniu działa Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze w partnerstwie z Powiatem Bolesławieckim, Miastem Bolesławiec, Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą we Wrocławiu, Regionalnym Związkiem Pracodawców i Zakładami Ceramicznymi „Bolesławiec” Sp. z o.o.
@ Bruner
Likwidacja urzędników do minimum, zniesienie wszystkich regulacji .
To minimum urzędników to jakieś 1000 sztuk nie 0,5 mln.
Gospodarka niech sama się kręci. Prawo pracy tez do likwidacji , wszyscy na kontrakty. No i podstawa normalności- sądownictwo, trzeba zrobić porządek!
O likwidacji podatków juz nie będę się rozpisywał!
ps. Jak nie ma urzędnika to nie ma łapówek
@Daniel – naszkicuj koncepcję uzdrowienia sytuacji.
@Bruner
Tylko jest OGROMNA różnica do oglądania filmu nikt Ciebie nie zmusi . Ale podatki płacić już musisz . I potem mamy „gapowiczów”! buuuahhaha Gapowiczów z górnej pułki , wszyscy z europy zachodniej . To nawet już nie jest socjalizm bo tam się dba o tego biednego podatnika!
Ktoś powinien zainspirować p. Oszczędę i Pietraszkiewicza, aby założyli euroregionalną akademię nowoczesnego, innowacyjnego biznesu, tu w Bolesławcu. Nie jako filię jakichś smutnych nudziarzy, którzy robią zdalną chałturę dużych uczelni – tylko pierwszą w Polsce akademię praktyków! Patronem całego przedsięwzięcia mógłby być samorząd bolesławiecki, Bernard Łętowski zrobi publicity, ten taki fajny gość, co go poznałem w JG, będzie filmował tym swoim batmańskim sprzętem, a ja oczywiście dyskretnie pokieruję całością z tylnego siedzenia, aby na pierwszych, mogli zasiąść Ci – którzy są tego godni ;)
@Daniel – a wręczanie Oscarów obrazuje korupcjogenny obraz światowej kinematografii spatologizowanej przez żydostwo?
pokazuje obraz – sorrki
I to obrazuje obraz polskiej gospodarki . Powiązania biznesu z polityką powodują korupcjogenne środowisko. No bo po co takie nagrody ,spotkania itd. . Ów środowisko jest patologią polskiej gospodarki ! Zanika wtedy konkurencja, powstają regulacje, przepisy a co gorsza , ratowanie miejsc pracy podczas kryzysu. A kto za to płaci konsument , którego rabuje państwo w podatkach! Normalnie komuna i to na całego !
Ps. Ciekawe jakie łapówki latają po naszych urzędach ?
Firmy z Bolesławca stanowią czołówkę awangardy technologicznej regionu! Brawo! Wielkie gratulacje!
Ale tego, że nie dali mi wygłosić spiczu – nigdy im nie zapomnę! ;))))