Najlepiej zainwestować w specjalną podkładkę
Laptopy są niewielkimi urządzeniami, co sprawia, że wszystkie elementy, które się w nich znajdują, są bardzo blisko siebie. Dotyczy to m.in. procesora, będącego sercem komputera, jak i karty głównej, karty graficznej, pamięci RAM czy dysku twardego. Każdy z nich jest zasilany za pomocą energii elektrycznej, przez co w trakcie pracy mogą się nagrzewać.
Ze względu na specjalny system chłodzenia, przy standardowym użytkowaniu, nie powinno rodzić to większych problemów. Niemniej jednak, kiedy komputer jest poddawany intensywnej eksploatacji, komponenty te zaczynają emitować więcej ciepła. W takim przypadku radiator oraz wentylator nie zawsze są sobie z tym w stanie poradzić. Wtedy laptop zaczyna wydawać głośniejszy dźwięk, który świadczy o tym, że potrzebne jest intensywniejsze chłodzenie.
Osoby, które dość intensywnie użytkują swoje urządzenie (korzystają z niego np. do gier albo projektowania graficznego) i często spotykają się z taką sytuacją, powinny pomyśleć o zakupie specjalnej podkładki chłodzącej. Jest to niewielkie akcesorium, które może całkowicie odmienić komfort pracy przy komputerze. Takie podkładki są niewiele większe od tych standardowych i, co najważniejsze, posiadają wbudowany wentylator. W ten sposób, kiedy tylko jest to potrzebne, do laptopa można dostarczyć dodatkową dawkę zimnego powietrza.
Zakup takiej podkładki to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które lubią grać czy pracować na komputerze w łóżku lub trzymając go na kolanach. Dzięki niej laptop nie nagrzewa się w żadnej pozycji. Nawet, kiedy jest ułożony na czymś miękkim.
Czytaj także: Jak schłodzić laptopa? Odkryj niedrogą i niezawodną metodę
Co zamiast niej?
Jak schłodzić laptopa w inny sposób? Alternatywą dla podkładek chłodzących są specjalne, stoliki. Pozwalają one utrzymać laptopa nieco wyżej, niż standardowo. Najczęściej są one składane, a ich blaty mają dziurki.
Bardziej zaawansowane modele od razu mają też wbudowane wentylatory, a do tego regulację kąta nachylenia. Wszystko to sprawia, że taki stolik, nie tylko pozwala zapobiec przegrzewaniu się laptopa i pomaga go chłodzić, ale też zwiększa komfort jego użytkowania. Taki zakup z pewnością doceni każdy, kto lubi oglądać na laptopie filmy albo często na nim pracuje.
Regularnie trzeba czyścić układ chłodzenia
By laptop się nie przegrzewał, koniecznie trzeba zadbać też o prawidłowe funkcjonowanie wbudowanego w niego układu chłodzenia. To oznacza, że regularnie należy go czyścić. Najlepiej używać do tego sprężonego powietrza, które w prosty i bezinwazyjny sposób pozwoli pozbyć się z wszelkich komponentów nadmiaru kurzu.