Jednym z aktów prawnych, który jest szczególnie ważny w codziennej pracy osób zatrudnionych w zarządach dróg, poszczególnych działach urzędów marszałkowskich, wojewódzkich, czy jednostek samorządu terytorialnego, jest tzw. specustawa ZRiD. Określeniem tym nazywa się ustawę z 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat.
Ogólne założenia ustawy
Najważniejszym założeniem uchwalenia dokumentu, jest ustalenie warunków dotyczących przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Pierwotnie akt ten miał mieć charakter tymczasowy, lecz był już wielokrotnie nowelizowany, a jego obecna treść obowiązuje od 5 marca 2024 roku.
Ważnym usprawnieniem, jakie weszło w życie dzięki specustawie drogowej, jest uproszczenie procesu uzyskiwania zezwolenia na inwestycję drogową. Wcześniej konieczne było uzyskanie różnych decyzji administracyjnych, obecnie zaś wystarczy kompleksowe zezwolenie. Znajdują się w nim takie informacje, jak powiązania z innymi drogami publicznymi, czy oznaczenie nieruchomości przechodzących na rzecz skarbu państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego. Określono też organy odpowiedzialne za wydawanie poszczególnych zezwoleń. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na szkoleniu dotyczącym dróg publicznych, realizowanym przez SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego https://sbm-szkolenia.pl/. Ponadto oferowane są również inne kursy przydatne dla pracowników szeroko pojętej branży budowlanej. Dostępne jest np. szkolenie z kosztorysowania robót budowlanych https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/kosztorysowanie-robot-budowlanych/.
Wywłaszczenie nieruchomości pod drogi
Specustawa ZRiD precyzuje też, jak powinny wyglądać kroki administracyjne w przypadku konieczności wywłaszczenia nieruchomości znajdujących się na terenie planowanej inwestycji. Po wydaniu ostatecznej decyzji nieruchomość taką należy wydać w ciągu 120 dni, a w szczególnych sytuacjach uzasadnionych interesem społecznym lub gospodarczym, nadana może zostać klauzula natychmiastowej wykonalności. W ciągu 30 dni od wydania decyzji organ ją wydający zobowiązany jest też do określenia należnego odszkodowania. Jego łączna wysokość nie może przekraczać wartości nieruchomości. W określonych przez ustawę przypadkach może zostać ona powiększona o sprecyzowane kwoty – np. o 5%, jeśli roboty budowlane mają rozpocząć się w ciągu 30 dni.
Podczas szkolenia z dróg publicznych w SBM uczestnicy dowiedzą się więcej na temat procesu przejmowania nieruchomości, czy też ustalania wysokości odszkodowań.