Wszystko zaczęło się równo rok temu, gdy prezydent Jeleniej Góry przekazał pisarzowi z Bolesławca numer do producentki filmowej Anety Hickinbotham z Aurum Film. To on zachwalał jej „Schronisko, które przestało istnieć”.
Aurum Film to producenci m.in. „Carte blanche”, „Bożego Ciała” i dobrze przyjętych ekranizacji „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator, „Żmijowiska” Wojtka Chmielarza, czy „Żeby nie było śladów” na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza.
– Zadzwoniłem więc, porozmawialiśmy, opowiedziałem o książce, jakiś czas później się spotkaliśmy (nie byle gdzie, bo w domu Hauptmanna!) – pisze Sławek Gortych. – Aneta przeczytała „Schronisko…” i stwierdziła „wchodzę w to”. Zaczęły się negocjacje. A że w świecie filmowym, jak i w wydawniczym, wszystko trochę trwa, to finalnie umowę podpisaliśmy właśnie teraz. Tu na zdjęciu, w siedzibie wydawnictwa, trzymam właśnie podpisany przez wszystkich – filmowców, wydawcę i przeze mnie – egzemplarz. I cieszę się jak dziecko. Bo w kościach czuję, że zaczyna się właśnie kolejna, wielka, karkonoska przygoda. A przygody Maksa Rajczakowskiego w Krainie Ducha Gór pojawią się na wielkich ekranach.
Producent zakłada, że prace nad realizacją filmu ruszą jeszcze 2025 roku.
– Nie mogę zdradzić Wam na razie więcej żadnych szczegółów – pisze Sławek – Zatem na pytania – czy film, czy serial; kto zagra główną rolę; gdzie będzie to do obejrzenia – na razie odpowiadam: pomidor. Znacie mnie jednak – gdy tylko będzie to możliwe, będę dawał znać. Trzymajcie kciuki!
Pisarz nie ukrywa, że marzy mu się premierowy pokaz filmu w Jeleniej Górze, pod gołym, karkonoskim niebem. Nocą i na leżaczkach. Marzy mu się również ekranizacja kolejnych części. Tu wiele zależy od ewentualnego sukcesu ekranizacji pierwszej powieści.
Pierwszy tom karkonoskiej trylogii kryminalnej pisarza odniósł niemały sukces. Książka została uznana debiutem roku w największym polskim plebiscycie czytelniczym portalu Lubimyczytać.pl. Drugi tom, „Schronisko, które przetrwało”, w 2023 roku zdetronizował w tym plebiscycie, w kategorii kryminałów, wielokrotnego laureata Plebiscytu, Remigiusza Mroza.
Po wydaniu drugiej części cyklu autor został uhonorowany Karkonoską Nagrodą Literacką 2023. Jej laureatami są m.in. Joanna Bator i Filip Springer.
6 września tego roku, w Lądku-Zdroju, podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, trzecia część trylogii: „Schronisko, które spowijał mrok”, wywalczyła tytuł Książki Górskiej roku 2024.
Pierwszy tom jego trylogii jest właśnie przekładany na język czeski. Pojawiło się także zainteresowanie tłumaczeniem ze strony Niemców.
W zeszłym roku autor zapowiadał w tym wywiadzie, ż kolejna jego powieść może mieć akcję osadzoną m.in. w Bolesławcu.