bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Kryzys ćwierćwiecza

Coraz więcej młodych ludzi, tuż przed 30. doświadcza kryzysów związanych zarówno z pracą zawodową, jak i w życiu prywatnym. Presja, uczucie niepewności, stres, a także sam etap początków samodzielnego, dorosłego, postudenckiego życia to spore wyzwanie. Sprawdź, jakie są objawy kryzysu młodego wieku i gdzie szukać pomocy.

Czy jest kryzys ćwierćwiecza?

Kryzys ćwierćwiecza („quarter-life crisis”) jako nazwa zjawiska pojawił się stosunkowo niedawno. Dotyka osób pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. To statystycznie wtedy najczęściej młodzi ludzie mają już edukację za sobą, chcą mieć dobrze płatną pracę, biorą śluby, kupują nieruchomości, podróżują i cieszą się życiem. Ostatnie lata to głównie czas pandemii i inflacji, które odebrały dużej części społeczeństwa radość, wolność, poczucie stabilności i pewności, że to, co w życiu robią, robią dobrze. Osoby w okolicy tak zwanego ćwierćwiecza mają poczucie, że cały czas czegoś im brakuje. Nieosiągnięty cel, na przykład w postaci braku środków finansowych na własne mieszkanie, powoduje frustrację, poczucie bezsilności i destabilizacji. Jeżeli czujesz się przytłoczony, nie potrafisz poradzić sobie z trudnościami, to w pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy psychologa. Poradnia Harmonia zapewnia wsparcie każdemu, kto potrzebuje pomocy, Wizyta stacjonarna lub online pozwoli w komfortowych warunkach na opowiedzenie o tym, co Cię niepokoi i sprawia trudność. Pomoc specjalisty da Ci możliwość na nowo uwierzyć w siebie.

Po czym rozpoznać kryzys dorosłości?

Nieustanne porównywanie się do innych, wpływ mediów społecznościowych, zbyt silne wyobrażenia o życiu są często przyczyną rozczarowań i wyzwalają kryzys. Jakie oznaki najczęściej mu towarzyszą? Zdarza się, że pod wpływem emocji osoba doświadczona trudnościami podejmuje decyzje pod wpływem impulsu. Potrzeba zmiany, a jednocześnie trudności w podejmowaniu decyzji i ich nadmierne analizowanie również mogą świadczyć o tym, że kryzys dorosłości dotyczy także Ciebie. Porównywanie się do innych, którzy według naszej opinii mają lepiej, powoduje chęć izolacji, a to z kolei prowadzi do lęku i depresji.

Etapy kryzysu ćwierćwiecza

Początek może być całkiem niewinny – pojawia się uczucie zablokowania, poczucie braku celu czy uwięzienia, niezależnie od tego czy dotyczy kwestii prywatnych, czy zawodowych. Drugim etapem jest pojawienie się nadziei, że będzie dobrze. Dni, w których czujesz się lepiej, dają poczucie szczęścia, zaczynają się wyobrażenia, jak Twoje życie mogłoby wyglądać. Z biegiem czasu te lepsze dni stają się wskazówką i drogą do odnalezienia rozwiązań, które przynoszą satysfakcję. To daje kolejną motywację do działania i stopniowo trzecia faza przechodzi w koniec kryzysu. Warto jednak pamiętać, że może on trwać latami, a ruszenie do przodu bez pomocy specjalisty może być bardzo trudne.

Exit mobile version