kwi 23, 2024
635 Wyświetleń
0 0

Czy pompa ciepła może chłodzić latem?

Napisany przez
Czy wiesz, że pompa ciepła może pracować nie tylko w trybie grzania, ale również w trybie chłodzenia? Dzięki temu pomaga utrzymywać w pomieszczeniach komfortową temperaturę przez cały rok. Czy jednak faktycznie chłodzenie pompą ciepła jest efektywne? Czy z powodzeniem zastąpi klimatyzację? Sprawdzamy!

Jak chłodzi pompa ciepła?

Chłodzenie pompą ciepła jest możliwe na dwa sposoby:

  • chłodzenie aktywne, w trakcie którego pracuje sprężarka pompy ciepła;
  • chłodzenie pasywne, w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie pomp obiegowych w obiegu budynku i w dolnym źródle ciepła.

Chłodzenie pasywne jest najtańszym sposobem obniżania temperatury we wnętrzach. Można je jednak zastosować tylko w przypadku pomp gruntowych z pionowym wymiennikiem ciepła lub pomp wodnych.

Chłodzenie aktywne można wykorzystać przy wszystkich typach źródła dolnego, pod warunkiem, że obieg czynnika chłodniczego pompy jest odwracalny. Taki proces wymaga jednak pracy sprężarki, a zatem generuje wyższe koszty w postaci zużycia energii elektrycznej. Chłodzić aktywnie może także powietrzna pompa ciepła, która jest najtańszymi najchętniej wybieranym typem. Dowiedz się więcej o jej działaniu i zaletach: https://pompy.app/poradniki/powietrzna-pompa-ciepla/.

Czy chłodzenie pompą ciepła jest efektywne?

Teoretycznie chłodzenie pompą ciepła może być bardzo efektywne. Aby zweryfikować, jakie możliwości ma dane urządzenie w zakresie chłodzenia, wystarczy sprawdzić jego etykietę efektywności energetycznej. Powinna być na niej wskazana klasa energetyczna dla trybu grzania i dla trybu chłodzenia. Przekładają się one odpowiednio na wartość współczynników SCOP oraz SEER mówiących o efektywności urządzenia w zakresie grzania i chłodzenia.

Współczynnik SEER jest kluczowy, jeśli chcesz sprawdzić, czy pompa ciepła zastąpi klimatyzację (więcej o nim tutaj: https://pompy.app/slownik/wspolczynnik-seer/). Jeśli bierzesz pod uwagę wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia, warto zwrócić uwagę na to, aby był on jak najwyższy. Obecnie na rynku można znaleźć pompy ciepła, które dorównują wydajnością w zakresie chłodzenia klimatyzatorom. Takie urządzenie będzie świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na zachowaniu komfortu termicznego w pomieszczeniach przez cały rok.

Problemy przy chłodzeniu domu pompą ciepła

SEER pompy ciepła to jednak nie wszystko. Nie każdy system grzewczy jest bowiem przystosowany do efektywnego chłodzenia. Podstawowym problemem przy chłodzeniu pompą ciepła, jest ryzyko przekroczenia tak zwanego punktu rosy. Powoduje to wytrącanie wilgoci ze schładzanego powietrza i osadzanie się jej na zimnych powierzchniach – na przykład na podłodze (w przypadku tzw. podłogówki) lub na grzejnikach nieprzystosowanych do zmienionego (z grzania na chłodzenie) trybu pracy pompy. W efekcie w pomieszczeniach da się odczuć chłód, ale również wilgoć, co zdecydowanie nie jest idealnym rozwiązaniem.

Ten problem wynika ze specyfiki pracy pompy ciepła. Przy ogrzewaniu ciepło jest przekazywane do wnętrza, zimno odprowadzane na zewnątrz. Kondensacja pary wodnej ma zatem miejsce w jednostce zewnętrznej pompy. Po odwróceniu obiegu czynnika roboczego kondensacja następuje jednak jednostce wewnętrznej oraz na wszystkich nieosłoniętych elementach instalacji c.o. Dlatego przy chęci wykorzystania pompy ciepła do chłodzenia należy wyposażyć jednostkę wewnętrzną w specjalną tacę do odprowadzania skroplin. Ponadto efektywne chłodzenie będzie możliwe tylko przy odpowiednio dostosowanej instalacji c.o.

Chłodzenie pompą ciepła – jaki system c.o. wybrać?

Wybierając odpowiedni system c.o., można zredukować ryzyko wytrącania się we wnętrzach wilgoci przy używaniu trybu chłodzenia pompy ciepła. Przy systemie grzejnikowym czy ogrzewaniu podłogowym takie ryzyko jest wysokie – szczególnie jeśli różnica temperatur jest duża. W przypadku chęci ograniczenia osadzania się wilgoci należy zwiększyć temperaturę czynnika roboczego, a w takim przypadku da się schłodzić pomieszczenia jedynie w nieznacznym stopniu.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem w zakresie chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła są klimakonwektory. To specjalne grzejniki z wbudowanym wymiennikiem ciepła i wentylatorem oraz tacą ociekową, z możliwością odprowadzenia skroplin na zewnątrz budynku. Działają one zatem podobnie jak jednostki wewnętrzne klimatyzatorów. Na rynku dostępne są klimakonwektory: przypodłogowe, podsufitowe, ścienne, kanałowe, czy kasetonowe, co ułatwia ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Tego typu urządzenia nie mają ograniczeń temperaturowych i pozwalają na efektywne chłodzenie, ale również grzanie.

Jak wybrać pompę ciepłą do chłodzenia?

Czy zatem pompa ciepła może skutecznie chłodzić latem? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Najefektywniejsze w zakresie chłodzenia będzie połączenie pompy gruntowej lub wodnej z klimakonwektorami, ale możliwe jest także chłodzenie przy pomocy pompy powietrznej.

Doświadczony wykonawca pomoże Ci dobrać elementy systemu w taki sposób, aby spełniły Twoje oczekiwania i były dopasowane do warunków. Najlepszą pompę ciepła możesz natomiast znaleźć w porównywarce dostępnej pod adresem https://pompy.app. Znajdziesz tam przejrzyste zestawienia oraz masę przydatnych informacji, które pomogą Ci w doborze elementów instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish