bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Hodowla ryb ozdobnych w stawie ogrodowym

Staw ogrodowy uatrakcyjnia każdy ogród, a jego tafla wody staje się domem dla wielu roślin i zwierząt.

Przed rozpoczęciem budowy stawu należy się upewnić, czy chcemy uprawiać w nim tylko rośliny, czy również hodować ryby. Głębokość, wielkość stawu, filtrowanie i inne rozwiązania techniczne powinny być dostosowane do rodzaju i liczby ryb.

Położenie oczka wodnego

Idealnym miejscem dla oczka ogrodowego jest miejsce pół zacienione, gdzie słońce świeci przez około 6 godzin w ciągu dnia. Z drugiej strony niewłaściwe jest zbudowanie oczka pod drzewami. Ich korzenie mogą z czasem uszkodzić oczko. Ponadto opadające kwiaty i liście zanieczyszczają wodę w stawie i sprzyjają rozwojowi niepożądanych glonów. Nie nadaje się również miejsce całkowicie otwarte, nadmiernie nasłonecznione, zacienione lub narażone na działanie wiatru.

Oczko, w którym będą hodowane ryby powinno mieć co najmniej 80 centymetrów głębokości. Jego powierzchnia powinna być częściowo zacieniona przez rośliny. Częściowy cień zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu wody przez słońce i zapewni rybom schronienie. Szczególnie w mniejszych stawach woda nagrzewa się latem szybciej, co powoduje rozwój glonów, brak tlenu dla ryb i inne problemy. Jeśli w pobliżu oczka ogrodowego znajdują się drzewa, należy zabezpieczyć powierzchnię stawu siatką, aby wyłapać większą część liści i gałązek. Zapewnij rybom odpowiednie warunki nie tylko poprzez częściowe zacienienie, ale również poprzez wystarczającą filtrację, utrzymanie dobrej jakości wody oraz zastosowanie odpowiednich roślin i ryb. Przy zakupie ryb należy zawsze brać pod uwagę to, do jakich rozmiarów mogą urosnąć. Odpowiednie są na przykład karpie koi, złote leszcze, liny lub jesiotry.

Przed wpuszczeniem ryb do nowo zbudowanego oczka wodnego, należy odczekać co najmniej tydzień. Biologiczne i chemiczne procesy w oczku wodnym można wspomóc biologicznymi starterami specjalnych kultur bakterii. Nie należy używać wody ze stawów lub innych zbiorników wodnych, które mogą wprowadzić niewłaściwe bakterie i choroby.

Przenoszenie i zarybianie oczka rybami

Przeniesienie ryb ze sklepu do ogrodowego oczka wodnego powinno nastąpić tak szybko, jak to możliwe. Nigdy nie należy transportować ryb w bezpośrednim świetle słonecznym. W gorące letnie dni, maksymalny czas transferu, który w innych porach roku wynosi kilka godzin, ulega znacznemu skróceniu. Szczególnie w przypadku mniejszych ilości wody, woda szybko nagrzewa się w workach transportowych. Należy również zadbać o to, aby worek na ryby nie był umieszczony luźno, na przykład w bagażniku samochodu, gdzie mógłby zostać przebity przez otaczające go przedmioty. Dlatego zaleca się umieszczenie torby np. w skrzynce na owoce.

Worek z rybami należy umieścić na kilka minut na powierzchni wody, aby temperatura w worku wyrównała się z temperaturą wody w oczku. Następnie powoli mieszamy wodę w oczku z wodą w worku przez około 10 minut, aby wyrównać procesy. Następnie można wypuścić ryby do oczka wodnego.

Karmienie ryb

Ryby czasami nie jedzą po wpuszczeniu do oczka wodnego i musi upłynąć trochę czasu, zanim przystosują się do nowego środowiska. Ryby należy karmić małymi porcjami kilka razy dziennie. Aby uniknąć przekarmienia i zanieczyszczenia wody w stawie nadmiarem pokarmu, podawaj im tylko tyle pokarmu, ile zjedzą w ciągu kilku minut. Najlepszym sposobem na to jest pokarm pływający, który ma tę zaletę, że nie opada na dno i nie gnije.

Ryby w ogrodowym oczku wodnym zimą

Ryby spędzają zimę na dnie stawu. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości powietrza. Aby zapobiec zamarzaniu powierzchni oczka wodnego, należy stosować napowietrzacze do stawów ogrodowych, pływaki, aeratory lub grzałki termostatyczne. Używając pływaków, należy wziąć pod uwagę, że są one wykonane z polistyrenu, mogą być łatwo zdmuchnięte z powierzchni wody przez wiatr. Aeratory wtłaczają powietrze do wody, mieszają wodę z dna i wypychają szkodliwe gazy z oczka. Schładzają one również wodę, co jest niebezpieczne zimą i może zabić ryby, jeśli temperatura wody spadnie poniżej 1°C.

Exit mobile version