Panele fotowoltaiczne charakteryzują się niezwykłą uniwersalnością. Można zamontować je na dachu domu jednorodzinnego, jak i na gruncie. Wykorzystuje się je także w przypadku dużych budynków, których zapotrzebowanie w ciągu roku na energię elektryczną jest ogromne. Panele fotowoltaiczne mogą pokryć część lub całość zapotrzebowania, a wszystko zależy od złożoności instalacji. Fotowoltaika Poznań doskonale sprawdza się jednak w przypadku agroturystyki czy domków letniskowych, gdzie najwięcej energii zużywanej jest w lecie, w sezonie, kiedy najczęściej korzystamy z urlopowego czasu.
Panele fotowoltaiczne dla domków letniskowych
Często osoby, które posiadają domki letniskowe zastanawiają się, czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest w jakikolwiek sposób opłacalna. Odpowiedzią na to pytanie jest dokładne wyliczenie zapotrzebowania na energię dla tego budynku. W przypadku domku letniskowego, zapotrzebowanie nigdy nie będzie bardzo duże, biorąc pod uwagę jego sezonowe użytkowanie. Ponadto, tego typu domek wyposażony jest zazwyczaj wyłącznie w najpotrzebniejsze sprzęty, takie jak czajnik elektryczny, lodówka, kuchenka czy pompa wody. Dodatkowe zapotrzebowanie generuje oświetlenie.
W przypadku domków letniskowych własna instalacja fotowoltaiczna to strzał w dziesiątkę. Zazwyczaj budynki te oddalone są od miejskich mediów przez co bardzo trudno pozyskać prąd. Fotowoltaika w takiej sytuacji jest jak znalazł i, co trzeba podkreślić, osoby z różną zasobnością portfela chętnie po nią sięgają.
Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga specjalistycznych obliczeń, które powinna zagwarantować firma zajmująca się jej montażem. Wszystko po to, by jednocześnie zagwarantować optymalną ilość pozyskiwanego prądu przy uwzględnieniu możliwości finansowych inwestora.
Instalacja fotowoltaiczna dla agroturystyki
Rozwiązaniem dla gospodarstw agroturystycznych, które może całkowicie odmienić rachunki za prąd w okresie wakacyjnym, jest instalacja własnej farmy fotowoltaicznej. Montaż paneli może obniżyć koszty energii elektrycznej nawet o 90%. Co ciekawe, agroturystyka często funkcjonuje w ciągu całego roku, nawet jeśli nie ma gości w pokojach. Gospodarstwa agroturystyczne to również intensywna praca rolnicza, a właściciele, którzy prowadzą tego typu działalność, przyjmują gości o każdej porze roku, niezależnie, czy to lato, czy zima.
Statystki pokazują, że przeciętne gospodarstwo agroturystyczne pobiera od 5000 do 22000 kWh w ciągu kwartału, co oznacza, że koszty za prąd są naprawdę ogromne. Fotowoltaika to świetne rozwiązanie, które jednocześnie stanowi rewelacyjna alternatywę dla szkodliwego węgla.