Gru 12, 2019
1758 Wyświetleń
0 0

Co po odbiorze mieszkania od dewelopera?

Napisany przez

Odbiór mieszkania od dewelopera to jeden z najważniejszych momentów, o ile nie najważniejszy, całego przedsięwzięcia, jakim jest zakup własnej nieruchomości. Po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego należy zająć się jeszcze kilkoma ważnymi formalnościami. Jakie są zatem kolejne kroki do wykonania po odbiorze kluczy od mieszkania- zobacz poradnik od ekspertów z https://microklimatmieszkania.pl/.

Formalności związane z mediami

Jak w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego czy też najmu lokalu, ważne jest przepisanie liczników. Deweloperzy z reguły informują o tym fakcie nabywcę, ale warto samemu także o tym wiedzieć. Ponadto sprzedający podaje do wiadomości sposób, w jaki przepisanie liczników się odbędzie.

Do wyboru są dwie możliwości: albo do mieszkańców zwróci się zarządca budynku, albo oni sami będą musieli udać się do dostawców energii elektrycznej oraz wody i gazu. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku podstawą będzie protokół zdawczo-odbiorczy.

W dokumencie zawarte będą też informacje o numerze licznika i jego stanie, które są podstawą do naliczania opłat. Decydując się na konkretnego dostawcę usług, trzeba także wybrać grupę taryfową, a także w miarę możliwości określić roczne zużycie. Bez tych danych nie można sporządzić umowy. Dużym udogodnieniem jest możliwość zawarcia umowy o energię elektryczną poprzez internet.

Innymi mediami, które należy już we własnym zakresie podłączyć to między innymi telewizja czy internet. Jednak zależne jest to od dobrej woli właściciela mieszkania i infrastruktury budynku.

Ubezpieczenie mieszkania

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera za pomocą kredytu hipotecznego, to z reguły ubezpieczenie jest zawarte jako dodatek do umowy. Jednak jest to jego podstawowa wersja, a więc obejmuje tylko samo mieszkanie.

Warto zatem zadbać o dodatkowe ubezpieczenie, które obejmować będzie także rzeczy ruchome takie jak sprzęt AGD i RTV, kosztowności, czy też meble. W tym celu najlepiej będzie spotkać się z doradcą, który powie co ubezpieczyć i na jaką kwotę.

Pomoże on także wyliczyć ratę zobowiązania. Składa się na nią kilka istotnych czynników, o których raczej niewiele osób ma pojęcie. Przede wszystkim brana pod uwagę jest wartość mieszkania. Kolejne składowe to lokalizacja, kondygnacja i dodatkowe zabezpieczenia.

Zameldowanie pod nowym adresem

Zmiana miejsca zamieszkania w wielu przypadkach wiąże się ze zmianą adresu zameldowania. Jednak nie wszyscy tego przestrzegają, niekiedy nie mają czasu na załatwianie formalności lub zwyczajnie im się nie chce.

Jednak kupno mieszkania od dewelopera, to inwestycja na długie lata i raczej wątpliwe jest to, abyśmy za moment znów się przeprowadzali. W celu zmiany miejsca pobytu stałego trzeba przede wszystkim wymeldować się z poprzedniego adresu.

Kolejnym krokiem będzie udanie się do Urzędu Miasta. Aby móc załatwić wszystkie formalności, niezbędna okaże się umowa kupna-sprzedaży mieszkania, a także protokół zdawczo-odbiorczy.

Jeśli poprzednie mieszkanie nie było rodzinnym a wynajmowany, należy także zmienić adresy korespondencyjne, aby listy nie wpadały w niepowołane ręce. Poza tym trzeba także wymienić prawo jazdy, natomiast dowód osobisty może pozostać niezmieniony.

Formalności u notariusza

Ostatnim etapem podczas kupowania mieszkania od dewelopera jest zawarcie umowy przyrzeczonej. To w niej dotychczasowy właściciel, którym był przedsiębiorca, wyznacza odrębną wartość nieruchomości. W tym celu koniecznie musi założyć osobną księgę wieczystą.

Podpisanie dokumentów u notariusza odbywa się po odbiorze lokalu mieszkalnego. Wtedy też przenoszone jest prawo własności na nabywcę, a także przypisywane są udziały w nieruchomości wspólnej, którą jest blok mieszkalny. Data dopełnienia tychże formalności winna być uzgodniona ze sprzedającym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obłuda czy autorefleksja?

Wczoraj w Centrum Wiedzy odbyło się noblowskie popołudnie poświęcone wielkiemu świętu polskiej literatury i sprawczyni tego święta - Oldze Tokarczuk....

Zamknij