Paź 29, 2019
410 Wyświetleń
1 0

Jak pomagać jeżom?

Napisany przez

Kiedy jeż rzeczywiście potrzebuje pomocy człowieka?

Dni robią się krótsze, a temperatury niższe. Dla jeży jest to czas przygotowywania się do nadchodzącej zimy. Oznacza to: do czasu nadejścia przymrozków – wcinać ile się da!! Zwierzęta te muszą zebrać zapas energii, z której będą czerpać podczas zimowego snu.  Dlatego w tym okresie są one bardziej aktywne niż zazwyczaj. Sprawia to, iż wielu sympatyków zwierząt przypuszcza, iż jeże są chore bądź wycieńczone i potrzebują pomocy człowieka. Jest ona jednak konieczna tylko w niewielu przypadkach. Nawet młode jeże w wieku trzech, czterech tygodni opuszczają gniazdo w ciągu dnia, po czym same potrafią znaleźć drogę powrotną! Okres rozmnażania jeży przypada na maj do sierpnia, znaczy to, iż nawet do późnej jesieni możemy spotkać młode jeże.

 

Zabieranie z przyrody chronionych gatunków, do których należy jeż, jest nie tylko zabronione, to także wielki stres dla zwierząt, którego można uniknąć!
Aby pomóc jeżom można zorganizować dla nich kryjówki w postaci małych stert liści, bądź ocieplonych, drewnianych skrzynek pozostawionych w ogrodzie. Poza tym rezygnacja ze środków owadobójczych umożliwi zwierzętom pozostanie na Waszym terytorium. To bardzo ważne, gdyż większość terenów, w których jeże mogłyby się zadomowić jest przeważnie zajętych. Oznacza to, iż wiosną jeże zabrane wcześniej z przyrody, wypuszczane ponownie na wolność, na rzekomo idealnym terenie dla jeża, będą zmuszone do wędrówek w poszukiwaniu nowego biotopu. Podczas wędrówek będą ponownie przekraczać drogi, a to często oznacza dla nich śmierć pod kołami przejeżdżających aut.

Karmiąc je specjalną karmą dla jeży, karmą dla kotów, jajkiem lub mięsem mielonym – można również pomóc jeżom uzupełnić ich zimowe rezerwy energii. W żadnym wypadku nie wolno podawać mleka, gdyż może być przyczyną zagrażającej życiu biegunki. Owoce także nie znajdują się w menu zwierząt żywiących się owadami i bezkręgowcami!

Informacji na temat chorych i rannych jeży chętnie udzielą Państwu pracownicy Naszego Zoo,
tel.: 0048 511 265 954.

Więcej informacji na temat jerzy dostępnych jest na stronie jerzydlajezy.com

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00 

Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

 

Foto: zoo-goerlitz, C. Hammer

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ten, który się słoniom nie kłaniał

Prezentujemy Wam trailer nowego filmu dokumentalnego Gabrieli Komarnickiej o Andrzeju Pityńskim, znanym polskim rzeźbiarzu którego Pomnik Katyński stoi w Jersey...

Zamknij