Sie 11, 2019
254 Wyświetleń
0 0

Jak wyczyścić łańcuszek domowym sposobem?

Napisany przez

Kiedy nasze złote łańcuszki pokryją się nieestetycznym nalotem, szukamy sposobu na wyczyszczenie naszej biżuterii. Wiele osób wybiera się wtedy do jubilera, który zajmuje się tego typu problemami. Jednak istnieją dużo tańsze, a zarazem domowe sposoby na przywrócenie blasku naszym naszyjnikom.

Rzeczy zakazane

Najważniejszym aspektem jest to, aby pamiętać o tym, czego nie wolno nam używać do czyszczenia tego tworzywa. Niektóre rzeczy mogą zaszkodzić kondycji naszej biżuterii. Złote łańcuszki są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania, dlatego do ich oczyszczania nie należy używać niczego, co może je porysować. Unikajmy, więc tarcia takimi tworzywami jak pasta do zębów, soda oczyszczona czy też wszystkim znana sól. Substancje te mają właściwości ścierające, szczoteczki też nie są polecane do tego typu zabiegów. Do polerowania używamy miękkich gąbeczek bądź szmatek.


Jak to zrobić?

Istnieje naprawdę wiele sposobów ułatwiających oczyszczanie złota. Większość z nich nie wymaga prawie żadnego nakładu pieniężnego. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest zamoczenie łańcuszka na 15 minut w wodzie gazowanej bez sodu, z odrobiną płynu do mycia naczyń. Po tym czasie myjemy go szmatką bądź gąbeczką. A następnie płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Jeżeli ten sposób nie pomoże, możemy dodać do tego łyżkę spirytusu. A następnie płuczemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Pamiętajmy jednak aby dodać tylko kilka kropli płynu do naszego roztworu, ponieważ w innym wypadku na naszym złocie pojawi się osad. Kolejnym sposobem jest użycie wrzątku, naszyjnik zalewamy gorącą wodą (musi zostać on całkowicie zanurzony) i odczekujemy, aż ostygnie ona całkowicie. Później naszyjnik polerujemy. Sposób ten nie jest polecany dla biżuterii posiadającej kamienie. Pomocny może okazać się również proszek do pieczenia, który na zwilżonym waciku wytwarza pianę, w którą całkowicie zawijamy złoto. Po upływie 30 minut płuczemy i osuszamy. Następną kąpielą oczyszczającą dla naszej biżuterii może zostać ta w mydle oraz amoniaku (jeżeli nie posiadamy amoniaku, możemy zastąpić go sokiem z cytryny). By przywrócić blask złotym łańcuszkom, należy natrzeć całą ich powierzchnie sokiem z cebuli, a następnie dokładnie je wypolerować.

Dla bezpieczeństwa

Warto zadbać o czystość złota podczas codziennych czystości, pozwoli to na utrzymanie go w dobrej kondycji na dłuższy czas. Podstawowymi czynnościami, które powinny zostać wprowadzone do naszej codzienności, jest odkładanie biżuterii przed pójściem spać. Ważne jest również, by nie moczyć jej podczas kąpieli, wyjść na basen czy myciu rąk. A makijaż powinien być nakładany, tak by nie zabrudzić naszych świecidełek. Na siłownię również starajmy się ich nie zabierać.

Jak widać, jest bardzo wiele domowych sposobów czyszczenia złota, które możemy wykonać sami całkowicie za darmo. Pamiętajmy też, że złote łańcuszki potrzebują szczególnej pielęgnacji, dlatego przynajmniej raz na pół roku powinny zostać oczyszczone. I nie ma tu znaczenia to, czy noszone są one bardzo często, czy też leżą schowane w pudełku przez dobrych parę lat. Jeżeli dbamy o złoto, to posłuży nam ono przez bardzo długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Transport samochodowy w Polsce

Transport samochodowy to najsilniej rozwijająca się branża transportowa w Polsce zarówno jeśli brać pod uwagę liczbę przewożonych towarów, jak i...

Zamknij