Laser to urządzenie posiadające wiele zalet. Dzięki nim znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach techniki i nauki, m. in. przy spawaniu, topieniu różnych materiałów i ich cięciu.
Technologia laserowa umożliwia wykonanie najmniejszych detali z dokładnością nawet do 0,001 mm. Dużą zaletą obróbki laserowej jest niski hałas oraz pełna automatyzacja. Do wad obróbki laserem należą wysokie koszty zakupu lasera oraz koszty przeszkolenia i uzyskania wykwalifikowanej kadry do obsługi urządzenia.
Cięcie laserem
Jedną z najnowocześniejszych metod obróbki jest cięcie laserem. Zaletami cięcia laserowego są: niezwykle wysoka precyzja cięcia, uzyskanie produktów o idealnie gładkich krawędziach, duża prędkość cięcia, powtarzalność procesu, zminimalizowanie odpadów do minimum, powtarzalność procesu, uzyskanie pożądanych kształtów, które nie muszą być poddawane dalszej obróbce, oszczędność surowca.
Cięcie laserem to metoda obróbki materiałów wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu – w przemyśle elektronicznym, wojskowym, narzędziowym, gumowym, stosowana przy produkcji samochodów, części samochodowych. Podczas cięcia laserem wykorzystywane są ogromne pokłady energii. Proces cięcia laserem może odbywać się poprzez sublimację, wypalanie i topienie. Cięcie laserem poprzez sublimację polega na odparowywaniu części materiału. Ten sposób cięcia jest często wykorzystywany do obróbki drewna i niektórych tworzyw sztucznych.
Przy cięciu poprzez wypalanie materiał poddawany jest wysokiej temperaturze. Za pomocą cięcia z użyciem topnienia obrabia się metale.
Cięcie laserem to obecnie jedna z najefektywniejszych metod obróbki materiałów w przypadku, gdy potrzebne jest ich dokładne podzielenie. Metodę cięcia laserem wykorzystuje się zarówno do materiałów o dużej, jak i niewielkiej powierzchni, gdzie liczy się duża precyzja.
Wykorzystanie lasera w przemyśle znacznie ogranicza koszty produkcji. Coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na zakup urządzeń wykorzystujących laser, mimo tego, że są to urządzenia bardzo drogie. Jednak możliwości, które oferują te urządzenia nie mogą się równać z możliwościami innych maszyn.