Od środy w Centrum Kultury i Sztuki Muza w Nowogrodźcu trwa Festiwal „Muzyka u J.I. Schnabla”. Koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, odbywają się aż do niedzieli. W tym roku koncerty nie odbywają się już w kościołach Nowogrodźca a w niedawno otwartym Centrum Kultury i Sztuki Muza.
Festiwal otworzył recital niesamowitego duetu: Carolina Eyck (theremin – foto powyżej) oraz Christopher Tarnow (fortepian) pozwolili poznać słuchaczom theremin. To unikalny instrument istniejący od 90 lat a jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że dźwięk wydobywa się z niego nie dotykając go. To jak brzmi theremin i jak się na nim gra, można obejrzeć w poniższym wideo:
Czwartkowa odsłona Festiwalu to aż trzy występy dla dzieci: Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski opowiadali uczniom szkół z gminy Nowogrodziec fantastyczne bajki okraszone m.in. dźwiękami harfy i śpiewem. Reakcje młodej publiczności były żywiołowe. Fragmenty tego występu można obejrzeć tutaj:
Wieczorny koncert w czwartek dała rodzinna grupa wokalna z Węgier – Family Singers. Repertuar grupy to utwory autorów rozmaitych epok. Był Bach, ale publiczność jak co dzień wypełniająca po brzegi salę CKiS Muza, usłyszała także utwory ABBY czy The Beatles.
Dziś o 17 koncert będący nagrodą dla młodej skrzypaczki. Ten recital skrzypcowy to nagroda specjalna Burmistrza Gminy i Miasta Nowogrodziec Roberta Relicha dla laureatki I miejsca odbywającego się w Częstochowie I Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Marcelina Sztekmiler (skrzypce) z towarzyszeniem Katarzyny Kling (fortepian) wykona m.in utwory Karola Szymanowskiego.
Wieczorem zaś (początek koncertu o 19.30) wystąpi Jacaras. Powstały w 2009 roku zespół tworzą absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz inni znani w środowisku wrocławskim muzycy. Kierownikiem grupy jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący na uczelni klasę gitary. Od 2013 roku zespół na stałe współpracuje z wokalistką meksykańskiego pochodzenia Julietą Gonzalez-Springer – absolwentką Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Zespół wykonuje tańce i pieśni Hiszpanii okresu baroku.
W sobotę o 17 wspólnie wystąpią Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej oraz Chór Środowiskowy „Harmonia” z Nowogrodźca. Fuzję młodości i pasji składającego się głownie z seniorów lokalnego chóru można był usłyszeć już podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu. Współpraca zaowocowała nowym programem, w którym znajdą się utwory Moniuszki, Chopina, Paderewskiego i patrona Festiwalu, Józefa Ignacego Schnabla.
W sobotę o godz. 19:30 wystąpi zaś Bucharest Winds Ensemble. Sekstet w składzie: Gabriela Petecila – flet, Valentin Ghita – obój, Flaviu Ludusan – klarnet, Radu Andrei – waltornia, Ionut Rosca – fagot i Andreea Butnaru – fortepian wykona m.in. kompozycję „Air-y-tale” Katarzyny Dziewiątkowskiej napisaną na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka u J. I. Schnabla”.
W niedzielę ostatni koncert Festiwalu rozpocznie się o godzinie 19. Wystąpią Jonasz Rudolf Dziuba – trąbka oraz Orkiestra Kameralna Filharmoników Zielonogórskich pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie koncertu m.in. Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Tegoroczną edycję Festiwalu wsparły Miasto i Gmina Nowogrodziec oraz Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. Aleksandra Pijarowska jest Dyrektorem artystycznym Festiwalu a Eliza Szwed Dyrektorem Festiwalu. Całość organizuje Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.