Maj 3, 2019
404 Wyświetleń
0 0

Operacja jedynym rozwiązaniem w leczeniu zaćmy?

Napisany przez
Zaćma jest degeneracyjną chorobą oczu – wrodzoną lub nabytą. W jej toku dochodzi do niszczenia soczewki, na skutek powstawania na niej mętniej, co z kolei może prowadzić do trwałej ślepoty. Niestety, leczenie farmakologiczne może jedynie spowolnić postęp katarakty, lecz nie gwarantuje jej całkowitego usunięcia. Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Na czym polega ten zabieg? Czy każdy może się jemu poddać?

Soczewka jest częścią gałki ocznej – przezroczystą i elastyczną, znajdującą się między tęczówką a ciałem szklistym oka. Jej rolą jest załamywanie promieni słonecznych, aby istniała możliwość tworzenia odwróconego i pomniejszonego  obrazu na siatkówce oka. Dzięki temu zachodzi też proces akomodacji, co umożliwia wyraźne widzenie z różnych odległości – zarówno z bliska, jak i z daleka. Zaćma uszkadza funkcje soczewki, wpływając na jej jednolitą budowę. Podczas powstawania mętów i plamek, dochodzi do utrudnionego przenikania przez nią promieni świetlnych biegnących do siatkówki, co oznacza oczywiście zaburzenia widzenia. Wraz z postępem choroby tych plamek i zmętnień pojawia się więcej, a co za tym idzie wzrok pogarsza się.

Do głównych objawów zaćmy należy stopniowe pogarszanie się wzroku, często początkowo niezauważane przez pacjenta. W początkowej fazie może nawet przebiegać bezobjawowo, jednak wraz z postępem, zmętnień przybywa, a wzrok staje się coraz słabszy. Chory jako pierwsze dostrzega otoczenie „przez mgłę”, może mieć także problem z patrzeniem w źródła światła, a także zauważać w polu widzenia plamki. W zaawansowanej fazie choroby chory może dostrzegać jedynie kontury przedmiotów i zmiany natężenia światła – tak zwane widzenie przez dziurkę od klucza. Dochodzi do tego również zez, oczopląs i problemy w ocenie odległości.

Leczenie tylko operacyjne

Obecnie najczęściej stosuje się zabieg fakoemulsyfikacji, czyli operacja, podczas której zmętniałą soczewkę rozbija się za pomocą ultradźwięków i odsysa głowicą specjalnego aparatu. W jej miejsce przez kilkumilimetrowe nacięcie wprowadza się sztuczną soczewkę, która umożliwia normalne widzenie. Zabieg jest prosty, krótki i nie niesie za sobą ryzyka komplikacji. Nie mogą być jemu poddani jedynie pacjenci z nieuregulowanym ciśnieniem, zaburzeniami krzepliwości krwi, astmą czy po świeżym zawale serca i udarze mózgu. Sprawdź, jakie jest postępowanie po operacji zaćmy: https://www.kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/91-leczenie-zacmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish
Bobrzanie.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
TwoimZdaniem – Czesław Mozil

Gościem Przemysława Kani w  pierwszym odcinku ostatniego sezonu TwoimZdaniem był Czesław Mozil - wokalista, autor piosenek i niezwykły człowiek. Czesław...

Zamknij