Łysienie mężczyzn to częsta, choć dla wielu panów bardzo kłopotliwa dolegliwość. Skąd się bierze? Jakimi sposobami można z nią walczyć?
- Męskie łysienie hormonalne
- Pospolite łysienie mężczyzn
- Zagęszczanie włosów – sposoby
Aż połowa panów po pięćdziesiątym roku życia jest łysa. Wypadanie włosów jest problemem nieodłącznie związanym z męskością i obecnym od tysięcy lat. Mimo powszechności tego zjawiska wielu mężczyzn nie potrafi poradzić sobie z utratą włosów i widzi w niej powód znacznego obniżenia własnej atrakcyjności. Temat jest niezwykle ważny i budzi spore emocje – warto więc wyjaśnić najważniejsze związane z nim zagadnienia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny męskiego łysienia oraz jak sobie z nim poradzić.
Męskie łysienie hormonalne
Łysienie mężczyzn jest zwykle spowodowane dwoma czynnikami – wiekiem (o którym szczegółowo opowiemy za chwilę) oraz nadmiarem męskich hormonów płciowych. W drugim przypadku mówimy o łysieniu androgenowym (hormonalnym). Pierwsze objawy można zauważyć już po ukończeniu 20 roku życia, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się w ogromnym tempie wraz z wiekiem. Łysienie androgenowe zaczyna się od skroni i czubka głowy, a łysina stopniowo zajmuje coraz większą powierzchnię skóry.
Pospolite łysienie mężczyzn
To bardzo powszechne schorzenie, które zauważa się przede wszystkim u mężczyzn po 40 roku życia, choć czasem skarżą się na nie także młodsi panowie. Przyczyną tego problemu są zaburzenia w naturalnym cyklu wypadania włosów i tworzenia się nowych. Te mogą być spowodowane różnymi czynnikami, z których najważniejsze to:
- przemęczenie i stres;
- nieodpowiednia dieta, bogata w proste cukry i tłuszcze trans, a uboga w witaminy, minerały oraz zdrowe oleje;
- nadmiar używek – przede wszystkim alkoholu i papierosów
Nie wszyscy panowie są jednak narażeni na łysienie pospolite. To, czy zaliczasz się do grupy ryzyka, jest uwarunkowane genetycznie. Z tego względu jest to proces nieodwracalny – w przeciwieństwie do wypadania włosów spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi.
Zagęszczanie włosów – sposoby
Sposoby leczenia łysienia powinny być uzależnione od przyczyny wypadania włosów. Jeśli są one spowodowane zmianami hormonalnymi, najlepsze efekty da kuracja regulująca gospodarkę hormonami. W drugim przypadku dobre skutki przyniesie jedynie przeszczep włosów. Gdy ubytki włosów nie są zbyt duże, warto zdecydować się na zagęszczanie włosów. W tym celu można wykorzystać domowe maski lub płukanki wykonane ze składników dostępnych w domu lub specjalistyczne preparaty o intensywnym działaniu.